Průzkum odhalil, co si lidé ve skutečnosti slibovali od voleb

01.11.2013 12:01

Polovina oslovených respondentů, kteří uvedli, že se chystají volit, v průzkumu agentury STEM uvedla, že od předčasných voleb a nové vlády očekávají celkové zlepšení fungování státu a řešení dlouhodobých problémů země. Méně často pak lidé zmiňovali sociální jistoty, životní úroveň nebo hospodářský růst.

Průzkum odhalil, co si lidé ve skutečnosti slibovali od voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jsou i jiné zprávy, než výsledky voleb. Tady je však nikdo nesleduje
reklama

Agentura STEM se zhruba dva týdny před volbami ptala lidí na to, co od nadcházejících voleb a dalšího vývoje v zemi očekávají. Na výběr měli sedm možností, případně mohl každý doplnit svoje očekávání.

Nejvíce lidí si od voleb slibovalo, že se po volbách prosadí politici, kteří se přičiní o celkové zlepšení fungování státu a začnou řešit dlouhodobé problémy, se kterými se země potýká (celkem 44 % z těch, kteří uvedli, že půjdou volit). Důraz na dlouhodobé problémy je nejsilnější u lidí, kteří hodlali dát svůj hlas TOP 09. Voliče této strany rovněž zajímá ekonomický stav České republiky.

Babiš a Okamura jako svěží vítr v politice

Další třetina voličů doufá ve vyšší životní úroveň a sociální jistoty. Akcent na tyto faktory je nejvýraznější u příznivců KSČM a ČSSD. Sociální jistoty převládaly i u voličů sociální demokracie, která přitom v kampani deklarovala, že "zajistí fungující stát".

Desetina lidí věří v obnovení ekonomického růstu. Pouze sedm procent těch, kteří deklarovali svou účast ve volbách, vidělo jako jejich hlavní přínos vstup nových tváří do politiky.

Nový svěží vítr v politice fungoval jako motivace především u voličů ANO a hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Zároveň bylo důležité i očekávání, že se po volbách zlepší fungování státu. Podle STEMu to lze chápat jako výzvu "starým stranám už nevěříme, vy jste noví, očekáváme, že snad s tím něco uděláte".

Průzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 8.-15. října 2013. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1052 respondentů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

14:24 Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

Jak se hercům v divadle hraje za časů koronaviru? Jinak než dříve, to je jisté. Publikum je zarouško…