Průzkum volebních preferencí: Pane Okamuro, raději nekoukejte

28.04.2014 13:54

Čtvrtina Čechů by nyní podle CVVM v eurovolbách volila hnutí ANO. Podpora ČSSD od března klesla na 20 procent, tedy pětinu, pohoršili si i komunisté. TOP 09 by nadále volila desetina voličů. Za nimi by skončily KDU-ČSL a ODS, i když si polepšily. Jiné strany, k nimž patří i Úsvit přímé demokracie, by podle průzkumu pětiprocentní hranici nepřekonaly.

Průzkum volebních preferencí: Pane Okamuro, raději nekoukejte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby, ilustrační foto

Anketa

Podporujete výukový program o islámu, který má dle jeho organizátorů zmírnit u českých školáků mýty a předsudky vůči tomuto náboženství?

5%
95%
hlasovalo: 12175 lidí

Podpora ANO se podle CVVM zvýšila z březnových 24 na 25 procent, zatímco hlasů pro ČSSD ubylo z 23 na 20 procent. TOP 09 si uchovala podporu deseti procent voličů. Za touto trojicí se seřadily KSČM s devíti procenty (od března ztratila dva procentní body), KDU-ČSL s osmi procenty (nárůst o tři procentní body) a ODS se sedmi procenty (nárůst o jeden procentní bod).

Šanci na europoslance má také Strana zelených

Z ostatních stran by šanci získat europoslance měla Strana zelených se čtyřprocentní podporou, která si od března o jeden procentní bod polepšila. Stejně velký úbytek hlasů naopak postihl hnutí Úsvit přímé demokracie, které by mělo podporu jen dvou procent voličů. V tom se výsledky CVVM dosti liší od nedávného volebního modelu společností Herzmann a Data Collect, podle něhož by Úsvit volilo 8,9 procenta lidí a lidovci by naopak dostali méně než čtyři procenta hlasů.

Celý průzkum ZDE.

Evropských voleb se chce podle CVVM nadále zúčastnit pouze třetina voličů, i když ochota jít k volbám se aktuálně snížila z březnových 34 na 32 procent. CVVM také upozornilo na to, že deklarovaná účast v průzkumu je nižší než podle šetření z jara 2009, kdy se snižovala na 40 procent. Skutečná účast v českých eurovolbách před pěti lety činila jen 28,2 procenta.

O volbách podle CVVM ví 68 procent lidí

O tom, že se letos budou volit europoslancí, vědělo podle průzkumu 68 procent lidí. Třetina dotázaných se chce rozhodnout podle programu kandidujících stran, 30 procent podle osobností kandidátů, pro 35 procent je důležité obojí. Naopak pouze pro necelou desetinu dotázaných budou při rozhodování hrát hlavní roli unijní témata, zatímco pro 43 procent to jsou domácí témata. Obojí pokládá za stejně důležité 47 procent dotázaných.

Průzkum se uskutečnil od 7. do 14. dubna. Zúčastnilo se ho 1027 obyvatel ČR starších 15 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…