Průzkumy se spletly! Pokud vyhraje v USA Biden, bude mít problémy

05.11.2020 17:02 | Zprávy
autor: jma

Demokraté ve Spojených státech sice s nadějí vyhlížejí zvolení svého kandidáta Joea Bidena, zklamání ale zažívají v obou komorách Kongresu. Ve Sněmovně reprezentantů sice udrží početní převahu, ale místo plánovaného polepšení přijdou o sedm křesel. V Senátu potom demokraté nezískají většinu, jak naznačovaly předvolební průzkumy.

Průzkumy se spletly! Pokud vyhraje v USA Biden, bude mít problémy
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezidentští kandidáti Donald Trump a Joe Biden

Sčítání hlasů do stočlenného Senátu ještě není u konce, ale podle předběžných výsledků se republikánům podaří udržet většinu a oproti předvolebním predikcím přijdou jen o jedno křeslo. Právě Senát je přitom pro prezidentský úřad klíčovou institucí, protože jen se souhlasem horní komory může prezident jmenovat a odvolávat ministry a vysoké státní úředníky včetně soudců nejvyššího soudu. 

„Demokraté vstupovali do voleb s nadějí, že odmítnutí Donalda Trumpa jim otevře cestu k opětovnému získání moci ve Washingtonu. Své modré vlny se ale nedočkali. Prezident i republikánští kongresmani se vzepřeli průzkumům a z volebních soubojů o Bílý dům a kontrolu nad Senátem udělali drama,“ píše podle informací serveru iDNES.cz agentura Bloomberg.

Demokraté doufali, že si v Senátu zajistí většinu, což případnému novému prezidentovi Joeu Bidenovi umožní lépe schvalovat svůj program. V případě vítězství Donalda Trumpa by mu alespoň mohli být silnou opozicí. Teď to spíše vypadá, že Senát s republikánskou většinou může zle zatápět Bidenovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…