První dáma ODS Udženija ocenila zabití íránského generála: Je to tvrdá rána do srdce terorismu

11.1.2020 12:35 odp.

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija rozumí hlasům, které zabití iránského generála Sulejmáního na přímý rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa označují za zločin proti mezinárodnímu právu a tvrdě jej kritizují. Přesto s nimi nesouhlasí; v komentáři na serveru Reflex.cz vysvětluje, proč.

První dáma ODS Udženija ocenila zabití íránského generála: Je to tvrdá rána do srdce terorismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandra Udženija, 1. místopředsedkyně ODS

Situace na Blízkém východě není jednoduchá a nelze na ni proto, podle Udženiji, aplikovat zvyklosti a měřítka, na něž jsme v západním světě zvyklí. Dodává, že z mezinárodního práva nelze čerpat pouze výhody, ale nedodržovat povinnosti. „Generál Sulejmání a jeho Íránské revoluční gardy nejsou a nebyly obyčejnou a oficiální armádou dodržující válečné dohody nebo konvenční způsob boje,“ zdůrazňuje politička.
 
„Je to spíše soukromá armáda šíitského islámského extremismu, neuznávající jakékoliv hranice a dohody, používající praktiky mezinárodního terorismu včetně kybernetických a sofistikovaných špionážních akcí proti celému západnímu světu,“ upozorňuje Udženija. S tím, že sám generál Sulejmání byl člověk osobně odpovědný za řadu teroristických útoků nejen na zahraniční civilní cíle, ale třeba i na domácí, íránské disidenty.  
 
Pokud kritici jeho zabití vyčítají Američanům porušení mezinárodního práva, pokládá si Udženija otázku, kde byly jejich hlasy, když tento člověk organizoval útok na ambasádu USA a další cíle na mnoha místech planety. „Vyhlásil Írán snad předtím Spojeným státům válku?“ ptá se.
 
Oblíbená obranná taktika íránského režimu je podle ní tvrzení, že oni na nikoho neútočí. „Ano, oficiální armáda státu Írán ne, zatímco tu nejšpinavější práci za režim v Teheránu dělají právě revoluční gardy a jednotky Kuds a donedávna i jejich lídr, generál Sulejmání,“ uzavírá Udrženija. A dodává, že zpráva o Sulejmáního smrti je zprávou o tvrdém úderu do srdce terorismu a ve finále i signálem pro tu část íránského národa, která tvrdě odmítá podobný způsob vládnutí a nastoleného režimu. 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…