První kamiony z „Putinova konvoje" přijely k celnímu odbavení

20.08.2014 21:55

Ruské kamiony s humanitární pomocí pro východní Ukrajinu, které skoro týden čekaly na rusko-ukrajinské hranici, začaly vjíždět na hraniční přechod k odbavení. Oznámila to dnes večer ruská i ukrajinská média s odvoláním na reportéry, kteří konvoj provázejí. Podle Kyjeva odbavení z ukrajinské strany začne nejdříve ve čtvrtek, protože Rusové prý ještě nedodali všechny potřebné dokumenty.

První kamiony z „Putinova konvoje" přijely k celnímu odbavení
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Prvních 16 bílých vozů KamAZ vjelo na hraniční přechod Doněck-Izvaryne," ohlásila agentura ITAR-TASS. Dodala, že ruské a ukrajinské úřady se dohodly na postupu při kontrole nákladu i na tom, že každý vůz bude provázet pracovník Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Na přechod byl dopraven scanner umožňující rychlou prohlídku nákladu. Zatím však není jasné, jak dlouho odbavení téměř 270 nákladních vozů s bezmála 2000 tunami nákladu potrvá.

Kolona se na cestu vydala 12. srpna

Kamiony podle listu Ukrajinska pravda procházejí zatím jen ruskou kontrolou, odbavování na ukrajinské straně dosud nezačalo, i když pohraničníci a celníci jsou na místě. Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko listu vysvětlil, že ukrajinské odbavování bude moci začít nejdříve ve čtvrtek, protože ukrajinská strana dosud nedostala od Rusů potřebné dokumenty.

Kolona kamionů, přezdívaná ukrajinskými médii „Putinův konvoj", vyrazila z Moskevské oblasti 12. srpna a od dva dny později dorazila k hranici, kde dosud čekala na odbavení a na bezpečnostní záruky, umožňující projet oblastí bojů mezi vládními jednotkami a proruskými vzbouřenci do Luhansku. O toto město nyní ukrajinská armáda a proruští povstalci svádějí tvrdé boje. Většina šedesátikilometrové silnice mezi ruskou hranicí a Luhanskem je podle rebelů momentálně neprůchodná.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Co říkáte na toto hodnocení?

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-hodnoceni-prezident.A230126_141135_domaci_akp

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když tak volá, nechce se zastat Čechů? Vzkaz pro Pavla. Z jeho bývalé strany

17:13 Když tak volá, nechce se zastat Čechů? Vzkaz pro Pavla. Z jeho bývalé strany

Neomezená stávka zaměstnanců jihokorejské firmy Nexen na Lounsku pokračuje. Část stávkujících byla p…