První solárník musí vrátit licenci. A s ní i 70 milionů

14.06.2014 7:04

Brněnský soud udělal zásadní rozhodnutí a padl průlomový rozsudek. První solárník musí vrátit licenci. Jde o to, že na konci roku 2010 získaly mnohé solární elektrárny licenci a připojení do distribuční sítě neoprávněně, a díky tomu podvodně pobírají vysoké dotace od státu. Podle MF Dnes tyto elektrárny budou muset skončit.

První solárník musí vrátit licenci. A s ní i 70 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Krajský soud v Brně zrušil licenci solární elektrárně Solar CD v Českém Dubu na Liberecku. Jde o první podobné rozhodnutí. Tato elektrárna obdržela protiprávně licenci na Silvestra 2010, téměř v posledních minutách, kdy majitelé mohli ještě dosáhnout na vysoké dotace. V poslední den roku 2010 měl Energetický regulační úřad nezvykle napilno. Solární elektrárny, které se připojily do sítě před 1. lednem 2011, měly totiž od státu nárok na výhodnější podmínky. Od nového roku měly vysoké dotace klesnout na polovinu, a stovky lidí se proto snažily stihnout prosincový termín. Úřad proto na Silvestra 2010 nebo pár dní předtím vydal množství nových licencí. A jak se později ukázalo, řada z nich byla vydána i na elektrárny, které v té době prý nebyly vůbec dostavěné. Elektrárna v Českém Dubu podle soudu získala licenci díky falešné revizní zprávě. MF Dnes uvádí, že bude muset vrátit 70 milionů korun, které získala na dotacích.

Elektrárna musí vrátit dotace

Podobná rozhodnutí budou prý následovat. Nejvyšší státní zastupitelství podalo totiž dalších 21 žalob, ale podle MF Dnes jsou podezřelých elektráren stovky. Elektrárna v Českém Dubu rozsudkem o vrácení licence přijde o výhodné podmínky z roku 2010 a bude muset vracet dotace, které za vyrobenou elektřinu od státu dostala. Pokud prý žadatel splní podmínky, pravděpodobně mu bude udělena nová licence s novými podmínkami k datu, které bude až po verdiktu soudu.

Loni prý ERÚ po rozsáhlé kontrole předal nejvyššímu státnímu zastupitelství na 180 kauz s návrhem, aby na ně byly podány správní žaloby, sám podal desítky trestních oznámení. Ale do rušení podezřelých licencí se údajně nikdo neodvažoval pustit. Nyní padl průlomový rozsudek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…