První solárník musí vrátit licenci. A s ní i 70 milionů

14.06.2014 7:04

Brněnský soud udělal zásadní rozhodnutí a padl průlomový rozsudek. První solárník musí vrátit licenci. Jde o to, že na konci roku 2010 získaly mnohé solární elektrárny licenci a připojení do distribuční sítě neoprávněně, a díky tomu podvodně pobírají vysoké dotace od státu. Podle MF Dnes tyto elektrárny budou muset skončit.

První solárník musí vrátit licenci. A s ní i 70 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Krajský soud v Brně zrušil licenci solární elektrárně Solar CD v Českém Dubu na Liberecku. Jde o první podobné rozhodnutí. Tato elektrárna obdržela protiprávně licenci na Silvestra 2010, téměř v posledních minutách, kdy majitelé mohli ještě dosáhnout na vysoké dotace. V poslední den roku 2010 měl Energetický regulační úřad nezvykle napilno. Solární elektrárny, které se připojily do sítě před 1. lednem 2011, měly totiž od státu nárok na výhodnější podmínky. Od nového roku měly vysoké dotace klesnout na polovinu, a stovky lidí se proto snažily stihnout prosincový termín. Úřad proto na Silvestra 2010 nebo pár dní předtím vydal množství nových licencí. A jak se později ukázalo, řada z nich byla vydána i na elektrárny, které v té době prý nebyly vůbec dostavěné. Elektrárna v Českém Dubu podle soudu získala licenci díky falešné revizní zprávě. MF Dnes uvádí, že bude muset vrátit 70 milionů korun, které získala na dotacích.

Elektrárna musí vrátit dotace

Podobná rozhodnutí budou prý následovat. Nejvyšší státní zastupitelství podalo totiž dalších 21 žalob, ale podle MF Dnes jsou podezřelých elektráren stovky. Elektrárna v Českém Dubu rozsudkem o vrácení licence přijde o výhodné podmínky z roku 2010 a bude muset vracet dotace, které za vyrobenou elektřinu od státu dostala. Pokud prý žadatel splní podmínky, pravděpodobně mu bude udělena nová licence s novými podmínkami k datu, které bude až po verdiktu soudu.

Loni prý ERÚ po rozsáhlé kontrole předal nejvyššímu státnímu zastupitelství na 180 kauz s návrhem, aby na ně byly podány správní žaloby, sám podal desítky trestních oznámení. Ale do rušení podezřelých licencí se údajně nikdo neodvažoval pustit. Nyní padl průlomový rozsudek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zhroucení Česka. Včera vyslechl Fiala, dnes veřejně: Expert tvrdě

13:41 Zhroucení Česka. Včera vyslechl Fiala, dnes veřejně: Expert tvrdě

Prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu a viceprezident Konfederace zaměstna…