První vlnu jsme zvládli, chválí Rakušan. Ukázalo se, že uprchlíci jsou většinou slušní lidé

10.04.2022 11:50

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v rozhovoru pro deník Právo konstatoval, že Česko uprchlickou vlnu z Ukrajiny zvládlo. Pochvaly se nám dostalo ze strany EU. Rakušan za skvělou práci poděkoval policistům, hasičům a také neziskovým organizacím. Spoluobčany požádal, aby mysleli na to, že v pohybu z Ukrajiny jsou opravdu miliony lidí, takže je jisté, že v této mase najdeme i takové Ukrajince, kteří se budou snažit zneužít nabízenou pomoc, případně se budou snažit páchat trestnou činnost. Většina uprchlíků jsou však slušní lidé.

První vlnu jsme zvládli, chválí Rakušan. Ukázalo se, že uprchlíci jsou většinou slušní lidé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

V pátek do Česka přijela komisařka Evropské komise pro vnitřní věci Ylva Johansson a konstatovala, že Česko příliv válečných uprchlíků z Ukrajiny zvládá na jedničku. Ministr vnitra Vít Rakušan za to poděkoval mnoha  lidem, mimo jiné i hasičům a policistům a také pracovníkům neziskových organizací.

„Za první víkend, kdy jsme nebyli doma a spali na ministerstvu, jsme vytvořili systém vstupních bodů, krajských asistenčních center. Modelovali jsme, kolik který úkon bude trvat minut, aby nevznikaly dlouhé fronty. Řešili jsme, kdo tam bude sedět, jaké činnosti bude dělat, jak to udělat, aby se nezdvojovaly, jak udělat zkrácení, jak nastavit IT systém, aby tam bylo jen jedno zadávání údajů. Systém byl vždy veden, aby tam byl komfort pro lidi. Mají tam lékařská vyšetření, psychologickou péči, dobrovolníky, kteří si hrají s dětmi. V některých asistenčních centrech, teď jsem to viděl v Olomouci, mají místnost, kde se děti můžou vyspat, když jsou unavené. Do toho jsme se snažili, aby proces byl co nejrychlejší,“ vysvětloval Rakušan.

„Hlavní dík patří hasičům, policistům, ale i úředníkům, dobrovolníkům. A samozřejmě také pomoci neziskových organizací, dobré práci krajů, hejtmanů, starostů. Díky nim se všechno nastavilo dobře,“ pokračoval ministr vnitra.

Díky všem těmto lidem, a také díky řadě dalších lidí, se podle Rakušana v podstatě už podařilo uprchlickou vlnu z Ukrajiny zvládnout. Uprchlíky se daří ubytovat, nezůstávají jako bezdomovci na ulici. Dostává se jim finanční pomoci. A už si také hledají práci, což v praxi znamená, že přispívají do českého sociálního systému, do české ekonomiky.

Vláda je však podle Rakušana připravena i na to, že příliv uprchlíků ještě zesílí. Prý má v záloze krizový scénář. „Ale ten se už nutně musí řešit evropským centrálním řízením,“ zdůraznil první vicepremiér Vít Rakušan.

Své spoluobčany požádal, aby mysleli na to, že v pohybu z Ukrajiny jsou opravdu miliony lidí, takže je jisté, že v této mase najdeme i takové Ukrajince, kteří se budou snažit zneužít nabízenou pomoc, případně se budou snažit páchat trestnou činnost.

„Zvládli jsme pomoci 300 tisícům utečenců z Ukrajiny a zvládli jsme i to, že se tu nezhoršila bezpečnostní situace. Čísla kriminality za poslední měsíc nevybočují z meziročního srovnání, a máme tu 300 tisíc nových lidí,“ zdůraznil Rakušan.

Většina ukrajinských uprchlíků, nejčastěji žen s dětmi, se chová slušně a za nabízenou pomoc je vděčná.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

22:35 Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

Česká vláda, jedna z nejmilitantnějších vlád na světě, vsadila vše na strašení válkou, a vychází jí …