První vlnu jsme zvládli, chválí Rakušan. Ukázalo se, že uprchlíci jsou většinou slušní lidé

10.4.2022 11:50 dop.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v rozhovoru pro deník Právo konstatoval, že Česko uprchlickou vlnu z Ukrajiny zvládlo. Pochvaly se nám dostalo ze strany EU. Rakušan za skvělou práci poděkoval policistům, hasičům a také neziskovým organizacím. Spoluobčany požádal, aby mysleli na to, že v pohybu z Ukrajiny jsou opravdu miliony lidí, takže je jisté, že v této mase najdeme i takové Ukrajince, kteří se budou snažit zneužít nabízenou pomoc, případně se budou snažit páchat trestnou činnost. Většina uprchlíků jsou však slušní lidé.

První vlnu jsme zvládli, chválí Rakušan. Ukázalo se, že uprchlíci jsou většinou slušní lidé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

V pátek do Česka přijela komisařka Evropské komise pro vnitřní věci Ylva Johansson a konstatovala, že Česko příliv válečných uprchlíků z Ukrajiny zvládá na jedničku. Ministr vnitra Vít Rakušan za to poděkoval mnoha  lidem, mimo jiné i hasičům a policistům a také pracovníkům neziskových organizací.

„Za první víkend, kdy jsme nebyli doma a spali na ministerstvu, jsme vytvořili systém vstupních bodů, krajských asistenčních center. Modelovali jsme, kolik který úkon bude trvat minut, aby nevznikaly dlouhé fronty. Řešili jsme, kdo tam bude sedět, jaké činnosti bude dělat, jak to udělat, aby se nezdvojovaly, jak udělat zkrácení, jak nastavit IT systém, aby tam bylo jen jedno zadávání údajů. Systém byl vždy veden, aby tam byl komfort pro lidi. Mají tam lékařská vyšetření, psychologickou péči, dobrovolníky, kteří si hrají s dětmi. V některých asistenčních centrech, teď jsem to viděl v Olomouci, mají místnost, kde se děti můžou vyspat, když jsou unavené. Do toho jsme se snažili, aby proces byl co nejrychlejší,“ vysvětloval Rakušan.

„Hlavní dík patří hasičům, policistům, ale i úředníkům, dobrovolníkům. A samozřejmě také pomoci neziskových organizací, dobré práci krajů, hejtmanů, starostů. Díky nim se všechno nastavilo dobře,“ pokračoval ministr vnitra.

Díky všem těmto lidem, a také díky řadě dalších lidí, se podle Rakušana v podstatě už podařilo uprchlickou vlnu z Ukrajiny zvládnout. Uprchlíky se daří ubytovat, nezůstávají jako bezdomovci na ulici. Dostává se jim finanční pomoci. A už si také hledají práci, což v praxi znamená, že přispívají do českého sociálního systému, do české ekonomiky.

Vláda je však podle Rakušana připravena i na to, že příliv uprchlíků ještě zesílí. Prý má v záloze krizový scénář. „Ale ten se už nutně musí řešit evropským centrálním řízením,“ zdůraznil první vicepremiér Vít Rakušan.

Své spoluobčany požádal, aby mysleli na to, že v pohybu z Ukrajiny jsou opravdu miliony lidí, takže je jisté, že v této mase najdeme i takové Ukrajince, kteří se budou snažit zneužít nabízenou pomoc, případně se budou snažit páchat trestnou činnost.

„Zvládli jsme pomoci 300 tisícům utečenců z Ukrajiny a zvládli jsme i to, že se tu nezhoršila bezpečnostní situace. Čísla kriminality za poslední měsíc nevybočují z meziročního srovnání, a máme tu 300 tisíc nových lidí,“ zdůraznil Rakušan.

Většina ukrajinských uprchlíků, nejčastěji žen s dětmi, se chová slušně a za nabízenou pomoc je vděčná.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ožehavé téma – Zelenskyj a kokain. „To na něm zjistit nelze,“ řekl odborník. Ledaže by přišla druhá fáze...

10:50 Ožehavé téma – Zelenskyj a kokain. „To na něm zjistit nelze,“ řekl odborník. Ledaže by přišla druhá fáze...

„Kocáb prezidentem, bude víc legrace,“ říká s nadsázkou psycholog a uznávaný odborník na drogovou pr…