První žena v hodnosti generála? Vláda jmenování Lenky Šmerdové podpořila

24.04.2017 16:24

Česko by mohlo mít poprvé ženu v hodnosti generála. Vláda na svém dnešním zasedání schválila jmenování čtyř generálů včetně plukovnice Lenky Šmerdové. Pokud s návrhem ministerstva obrany bude souhlasit prezident Miloš Zeman, jmenováni budou 8. května. V tiskové zprávě to ČTK sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

První žena v hodnosti generála? Vláda jmenování Lenky Šmerdové podpořila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání vlády

„Patříme k zemím s velkým zastoupením žen v armádě. Je proto nejvyšší čas mít i první generálku,“ uvedl v tiskové zprávě ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Šmerdová je poradkyní náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře.

Kabinet schválil povýšení na generála také v případě zástupce velitele vzdušných sil Petra Hromka, ředitele Agentury komunikačních a informačních systémů Františka Ridzáka a zástupce velitele Pozemních sil Iva Střechy, uvedlo ministerstvo.

Šmerdová zahájila v roce 1996 kariéru v oblasti personalistiky. Po roce 2001 stála u zrodu profesionalizace ozbrojených sil. Postupně zastávala funkci vedoucí oddělení rekrutací a výběru a posléze náčelnice odboru náboru. Problematice se věnuje dodnes. V prosinci 2008 byla jmenována do hodnosti plukovnice, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

„Díky jejímu úspěšnému vedení náborů řady Armády ČR rozšířily tisíce nováčků. Její úspěšná práce v této oblasti je viditelná zejména v období posledních tří let, kdy se úspěšně daří přijímat nové vojáky, přestože je na českém trhu práce vysoká konkurence a minimální nezaměstnanost,“ řekl Stropnický.

Česko se dlouhodobě v poměrném zastoupení žen v armádě pohybuje kolem pátého místa v Severoatlantické alianci, uvedl Medek. Nyní tvoří v resortu obrany vojákyně 13 procent, konkrétně je jich 2 952.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…