Prymula ohlásil dva týdny tvrdých opatření: Zavřená divadla, bazény, fitness. Hospody končí dřív. Děti do škol po skupinách...

08.10.2020 18:04

Na brífinku po jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) oznámil nová opatření, která původně měla být vyhlášena až v pátek. Hospody a restaurace budou muset zavírat již ve 20 hodin a na dva týdny se zcela zastaví veškeré kulturní akce a mnohé další volnočasové aktivity, jako divadla, kina, zoologické zahrady, posilovny, bazény a další. Tvrdá opatření by měla platit 14 dní, než se dosáhne zpomalení šíření epidemie covid-19.

Prymula ohlásil dva týdny tvrdých opatření: Zavřená divadla, bazény, fitness. Hospody končí dřív. Děti do škol po skupinách...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula

Prymula na tiskové konferenci oznámil zejména zmrazení většiny volnočasových aktivit s tím, že některé restrikce začnou platit již od pátku, další od pondělí 12. října. Od pondělí budou muset například zcela zavřít všechna kina a také divadla nehledě na to, zda jde o operu, muzikál nebo činohru.

Ostatní kulturní aktivity jako výstavy nebo muzea budou mít omezené parametry podle současných obecných pravidel, podle kterých se může ve vnitřních prostorech pohybovat jen deset lidí a venku maximálně dvacet lidí. Vyhlášená opatření mají podle Prymuly trvat dva týdny, poté dojde k jejich přehodnocení.

Od pondělí se také zruší veškeré vnitřní kolektivní sportovní aktivity, ať už profesionální, nebo volnočasové. „Od pondělí budou uzavřena vnitřní sportoviště. Ponechána jsou sportoviště zevní, kde lze sportovat v tom obecně platném počtu dvaceti osob. Co se týká speciálních výjimek, je možnost sehrání mezistátních zápasů, ale bez diváků a v omezeném režimu,“ uvedl Prymula.

Anketa

Podporujete opatření proti covidu-19 činěná Romanem Prymulou?

55%
38%
hlasovalo: 24274 lidí
Navíc již od pátku dojde k přerušení provozu posiloven, fitness center a také bazénů a koupališť. „Tyto služby jsou limitovány, protože tady dochází ke kontaktu,“ vysvětlil Prymula. Od pátku také platí nařízení o zavírání hospod a restaurací už ve 20 hodin. U stolů pak budou moci sedět pouze čtyři hosté, v jídelnách a obchodních centrech dokonce jen dva. Kvůli zamezení setkávání školáků se v obchodních centrech v jídelních prostorech musí vypnout Wi-Fi.  

Další opatření se týkají základních škol, na jejichž druhém stupni se od pondělí bude prezenčně učit jen polovina dětí. Ostatní se budou týden učit na dálku a poté se vymění. Navíc dojde z rozhodnutí ministra Roberta Plagy (za ANO) k prodloužení podzimních prázdnin o pondělí 26. a úterý 27. října. Na on-line výuku musejí navíc povinně přejít všechny střední a vysoké školy v zemi a také základní umělecké školy, v nichž ale bude umožněna individuální výuka.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Od pondělí se také na dva týdny omezí provoz úřadů, které budou otevřené jen dva dny v týdnu na pět hodin. Prymula také informoval, že mnohé hotely po jednání s vládou nabídly volné kapacity na ubytování nakažených, kteří nemají obtíže. Ti se budou moci v hotelech izolovat, aby se omezilo riziko přenosu na členy rodiny.

Nová nařízení jsou podle ministra zdravotnictví nezbytná, protože neustále rostou počty hospitalizovaných. „V současné době je hospitalizováno 1 700 lidí, za další týden by mohla být kapacita zdravotního systému téměř vyčerpána,“ uvedl Prymula s tím, že z toho je ve vážném stavu více než 350 osob. „Prudce narůstající je počet osob, které vyžadují zásadní intenzivní péči. Kontinuálně narůstající je i počet zemřelých,“ dodal Prymula.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…