Prymula udeřil: Už jsme za čarou. Bude se zavírat

27.9.2020 12:59 odp.

Hosty Partie Terezie Tománkové na televizi Prima byli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Roman Prymula a poslanec a lékař Vlastimil Válek (TOP 09). Prymula konstatoval, že nás nečeká jednoduché období a všichni lidé by se měli začít chovat odpovědně. „Teď už jsme za linií, kdy se to dalo nějak normálně řešit,“ upozornil Prymula. Válek konstatoval, že premiér Andrej Babiš zklamal národ, a teď je na Prymulovi, aby situaci zachraňoval.

Prymula udeřil: Už jsme za čarou. Bude se zavírat
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Roman Prymula v Partii

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 36012 lidí
Hned v úvodu pořadu prozradil, že během minulého víkendu se rozhodoval, zda chce být ministrem. „Se svou profesí bych si nedokázal představit, že bych to před národem odmítl,“ pravil Prymula. Přislíbil, že jako ministr bude komunikovat i přes twitter. Už dopředu ale upozornil, že Čechy, Moravany a Slezany nečeká lehká situace. „Teď už jsme za linií, kdy se to dalo nějak normálně řešit,“ upozornil Prymula.

„My musíme zavést opatření, která to číslo (reprodukční číslo R) dostanou pod jedna,“ zdůraznil ministr. Dnes se prý pohybuje na hodnotě asi 1,25, ale teď už prý bez dalších tvrdších opatření klesat nebude a pořád bude třeba dbát na to, aby se nezahltily nemocnice. Ten národ by si měl uvědomit, že jsme mezi čtyřmi nejpostiženějšími zeměmi v Evropě a že s tím musíme něco udělat,“ upozornil ministr zdravotnictví.

Válek konstatoval, že teď je na Prymulovi jako odborníkovi, aby se pokusil vrátit důvěru v systém testování, v systém karantény a s tím související kroky, které bude třeba udělat. Podle Válka bude důležité, aby Prymula odolal i tlaku předsedy vlády Andreje Babiše (ANO).

„Pokud pan premiér přijde s tím, že roušky ve školách pryč, protože mu to poradil marketingový poradce, tak doufám, že pan ministr to ustojí,“ vyjádřil naději Válek. Předchozí ministr za hnutí ANO Adam Vojtěch, ale i premiér Babiš, podle něj selhali. „Premiér a ministr národ zklamali, ale teď je ministrem epidemiolog,“ řekl Válek.

Poté udeřil na vládu, že prohospodařila jarní uzavření ekonomiky.

„Ta čísla svědčí o tom, že když jsme na jaře vypnuli ekonomiku a chtěli jsme se připravit na podzim, tak že to bylo v podstatě zbytečné. ... Zásadní je zvýšit počet testování, zkvalitnit trasování a všechno to dělat profesionálně,“ zdůraznil Válek.

Prymula konstatoval, že se posílila call centra, takže trasování se zlepší a hygienici budou mít víc času na testování. V tuto chvíli podle ministra existuje prostor pro 30 tisíc testů za den. Prymula podle svých vlastních slov přivítá jakýkoli rozumný návrh, který pomůže systém zlepšit.

Anketa

Věříte Romanu Prymulovi?

52%
48%
hlasovalo: 29336 lidí
Jako ministrovi se mu ale zdá, že zde existují snahy celý systém pobořit a  popisovat, proč něco nejde zařídit. Tyto snahy se ministrovi nelíbí.

Poté diváky ujišťoval, že nemocničních lůžek bude pro pacienty s covidem dost, ale teď už jen za cenu, že se odloží některé neakutní operační zákroky. Podle ministra ale nemá smysl den co den veřejnosti sdělovat, kolik je v nemocnicích volných lůžek. To musí vědět v prvé řadě lékaři.

Válek oponoval, že data veřejnosti zpřístupnit lze, byť ne úplně on-line každou vteřinu. Podle Válka by podobná data stačilo zveřejňovat jednou až dvakrát za den. „Pro veřejnost, pro její uklidnění, a aby veřejnost věděla, že má informace,“ uvedl Válek.

Poté se Válek ještě jednou obul do vlády. Poslanec TOP 09 by rád věděl, kdo přesně Babišovi v srpnu radil, že roušky na školách opravdu nejsou potřeba. „To by mě strašně zajímalo, kdo to byl,“ konstatoval Válek s tím, že se na to bude ptát i ve Sněmovně.

Když znovu promluvil Prymula, přišel s tím, že bude přijato opatření na omezení počtů lidí, kteří se mohou setkávat. „Já bych to viděl mezi deseti a dvaceti,“ řekl ministr. V tuto chvíli je podle ministra třeba probrat i možnost uzavření středních škol, ale ne prvních ročníků, protože žáci prvních ročníků musí mít podle ministra čas si zvyknout na přechod ze základní na střední školu.

A tady se Válek trochu rozzlobil a tlačil na Prymulu, aby byl konkrétnější a aby avizoval, co a kdy se bude zavírat, pokud počty nakažených porostou prudce nahoru, případně co se bude otevírat, když počty nakažených opět budou klesat.  

Válek v myšlenkách dokonce došel až k Vánocům. „Blíží se Vánoce a já už bych chtěl slyšet, zda budou zrušeny Vánoce, podobně jako byly zrušeny Velikonoce,“ prohlásil poslanec s odkazem na zákaz bohoslužeb z Velikonoc.

„Vánoce asi nikdo rušit nebude. To nebude o tom, že by se rušily Vánoce,“ uklidňoval Prymula.

Podle Prymuly bude možná zapotřebí i na základních školách přikročit k pozastavení hodin hudební výchovy a tělocviku, kde si žáci roušky sundávají. „Pokud to chceme zastavit, tak musíme udělat nějaká opatření. Pokud někdo přinese opatření lepší, já je akceptuji, ale jinak to udělat musíme,“ uvedl Prymula.

Válek se znovu obul do vlády. „Je škoda, že se takhle nechoval předchozí ministr a premiér, protože teď jsme se dostali někam, kde je to katastrofa,“ vypálil.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: Miloš Polák

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

9:54 „Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

Velmi vyhroceně skončila pondělní debata ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) s preziden…