Psům a Číňanům vstup zakázán. Náš nejznámější rekultivátor viděl v Číně totalitní bídu. Teď na nich vydělává celý svět. A prezident?

14.11.2014 17:40

JINÝMA OČIMA I my se musíme „připíchnout“ k zemi draka, jinak budeme stále jako stát na chvostu. To si myslí nadnárodně uznávaný český expert na životní prostředí, vysokoškolský pedagog a soudní znalec Stanislav Štýs, který poprvé navštívil Čínu před čtvrtstoletím. V souvislosti s nedávnou návštěvou prezidenta Zemana v této zemi mluví mimo jiné o tom, co bude největší úspěch lidstva. Zdůrazňuje, proč by pro nás měla být vzorem při studiu i emigraci.

Psům a Číňanům vstup zakázán. Náš nejznámější rekultivátor viděl v Číně totalitní bídu. Teď na nich vydělává celý svět. A prezident?
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Stanislav Štýs desítky let fotodokumentuje proměny rekultivované krajiny

Čtyřiaosmdesátiletý lesní inženýr z Mostecka Stanislav Štýs, který v roce 1996 obdržel Cenu ministra životního prostředí, je v zahraničí známým expertem přes rekultivace krajiny. Na toto téma toho už odpřednášel nepočítaně. Dostal se i do Číny.

Poprvé se do země draka dostal jako rekultivační expert před pětadvaceti lety. „Zažil jsem tam ohromnou bídu. Byla dozvukem ´Velkého skoku´ a hlavně ´Kulturní revoluce´. Ta měla ovšem kulturnost jen v názvu. Byla hroznou a pro nás jen těžko představitelnou totalitou s katastrofálními hospodářskými důsledky,“ vzpomíná na své postřehy staré čtvrtstoletí.

Nebe a dudy! To bylo tedy překvápko

Po dvaceti letech měl pak možnost zúčastnit se v Číně odborného sympozia. Tehdy navštívil i oblasti, kde předtím působil. Mohl proto srovnávat. „Již tehdy to byl nebetyčný rozdíl. A nejen hospodářský. Vědecky, technicky a ekonomicky nás Čína v mnohém předčila, takže je rozumné v tomto směru aktivně spolupracovat,“ uvádí v souvislosti s aktuálními diskuzemi na téma nedávné návštěvy prezidenta Zemana v Číně.

Navíc podle Stanislava Štýse není napojení na čínskou ekonomiku nic převratného, neočekávatelného či překvapujícího. „Již před těmi pětadvaceti léty jsem na mnohých místech narážel na německé, anglické a polské investice. Nyní jezdí do Číny vydělávat celý vyspělý svět, a konečně jsme se i my k němu přiřadili. To je v globalizovaném tržním světě dokonce nutné, abychom nezůstávali na chvostu,“ míní pamětník.

Sklapněte podpatky, máme se co učit!

Číňany jako národ čtyřiaosmdesátiletý expert na životní prostředí v mnohém obdivuje. „Jsem přesvědčen o tom, že se i dnes máme od nich co učit. Jsou především přirozeně iniciativní, pracovití, vynalézaví a mají příkladný vztah k rodině a společnosti,“ vyjmenovává Štýs a jako vysokoškolský pedagog udává jeden z viditelných důkazů: „Podívejte se na výsledky soutěží školáků a studentů, kde v celosvětovém měřítku Číňané vesměs obsazují přední místa. Často to porovnávám s mými studenty. Přidáte-li k tomu pracovitost a zavedení tržního systému, nemůžeme se divit jejich hospodářským výsledkům, které z nich v historicky krátké době udělaly velmoc.“

Jak připomíná, jsou podporovány investičně nejen kontinentálním kapitálem, ale ve velkém měřítku i zahraničními Číňany. Tedy emigranty, již do své původní vlasti, kterou pořád za svou považují, přinášejí nejen peníze, ale i špičkové světové zkušenosti. „Opět to srovnejme s našimi v zahraničí,“ poznamenává skepticky.

Prezident Zeman a jak to souvisí s cedulí Psům a Číňanům vstup zakázán

Stanislav Štýs dle svých slov rozumí slovům prezidenta Miloše Zemana o tom, že se k čínským spojencům jel učit stabilizovat společnost. „Ona není v Číně generována jen shora, ale i zdola. I tuto problematiku musíme vidět ve velmi dlouhodobém kontextu. Čínský císařský systém staletí prosperoval. Nezachytil však průmyslovou revoluci, a tak doslova zdegeneroval. Stal se tak snadnou kořistí západních koloniálních mocností, hlavně Anglie a Francie,“ vysvětluje.

Na nejznámějším šanghajském korzu mu prý ukazovali, kde byly výstražné cedule s nápisem „Psům a Číňanům vstup zakázán“. „Pak se Číňané stali snadnou kořistí modernějších a agresivnějších Japonců. První šancí společenské modernizace byl velmi slabý Čanghajšek, čehož využil velký Mao, a pak jen následovala jedna katastrofa za druhou. Z této šlamastyky se současníci dovedli vyhrabat ve velmi krátkém období několika desítek let. A to nejen hospodářsky, ale i společensky. Nelze nevidět, že tam probíhá řada reforem,“ objasňuje, jaké souvislosti bychom měli mít na mysli a analyzovat si je, než začneme Čínu a vztahy naší republiky k ní hodnotit.

Tohle bude největší úspěch lidstva

„Jde o reformy nejen hospodářské, ale i společenské. Jednou z větví jsou ti, kteří směřují k ´Pekingskému jaru´. I my jsme dříve vítali každou příležitost, kdy k nám v dobách uzavřené západní hranice  přijížděli návštěvníci demokratických států, abychom se lépe orientovali. Dojde-li v Číně k mírovému přechodu do demokracie, bude to největší úspěch lidstva,“ zdůrazňuje Severočech Stanislav Štýs a dodává: „V opačném případě by to byla katastrofa. A proto bychom se tomuto procesu neměli vyhýbat ani my.“

Mostečan Stanislav Štýs je lesní inženýr, externí vědecký pracovník, vysokoškolský učitel, držitel autorizace pro posuzování vlivů na životní prostředí, soudní znalec v oboru čistota ovzduší a ekologie, odborník na rekultivace, který v roce 1996 obdržel Cenu ministra životního prostředí. V roce 1954 dokončil studium Lesnické fakulty ČVUT Praha. Pracoval na Správě lesů v Dubí, na Krajské správě meliorací v Teplicích, působil jako vedoucí projekce rekultivací a nakonec jako vedoucí odboru revírní ekologie na Generálním ředitelství Severočeských dolů v Mostě. V současné době je jednatelem inženýrské organizace ECOCONSULT PONS. Spolupracuje s vědeckými pracovišti a vysokými školami, je autorem 330 publikací. Již od počátku 90. let spolupracuje s oddělením statistiky životního prostředí ČSÚ. Nyní 13. listopadu otevřel výstavu Proměny města Mostu spolu s centrem Europe Direct v prostorách Vysoké školy finanční a správní v Mostě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…