Publicista uvažoval o vyšinutých jedincích a nedemokratických kandidátech. Pak rozsekl debatu Okamura

21.04.2017 23:05

Letošní francouzské prezidentské volby jsou trochu jiné, než ty předchozí. Šanci uspět mají hned čtyři kandidáti. Uspět může kterýkoli z nich, protože velké množství voličů dosud není rozhodnuto, komu „to hodí“. O tom, co se bude v neděli dít, debatovali v pátečních Událostech, komentářích ČT Roman Váňa (ČSSD), předseda sněmovního bezpečnostního výboru, a Tomio Okamura (SPD), předseda strany. Komentář přidal publicista Petr Fleischmann.

Publicista uvažoval o vyšinutých jedincích a nedemokratických kandidátech. Pak rozsekl debatu Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura odvolil do Senátu Parlamentu ČR
reklama

Fleischmann hned na úvod zdůraznil, že útok na Champs-Élysées pravděpodobně neovlivní nadcházející první kolo voleb. „Byli bychom velmi naivní, kdybychom si mysleli, že francouzská společnost náhle změní názor,“ poznamenal publicista hned na úvod.

„Neměli bychom navíc zapomínat, že útok provedl člověk žijící ve Francii, takže posílení hranic, po kterém volají někteří kandidáti, je v podstatě k ničemu. Pokud bychom měli hlídat nějaké hranice, tak to jsou hranice mezi předměstími Paříže a samotnou Paříží,“ pokračoval host.

„Ten problém je v tom, že tady máme některé jedince, kteří jsou vyšinuti, ale své vyšinutí spojují s nějakým náboženstvím, ale dokud se neprokáže opak, tak to nemá s náboženstvím nic společného,“ rozvíjel své úvahy Fleischmann.

Konkrétně k volbám prohlásil, že proti sobě stojí „velká Francie“, která těží z globalizace – a „menší nebo malá Francie“, která z globalizace tolik prospěchu nemá. Mezi těmito dvěma Franciemi leží příkop, ale podle Fleischmana se ho snad podaří překlenout. „My tady máme 4 kandidáty, dva nedemokratické a dva demokratické,“ uvedl host. Pokud by zvítězil některý z těch nedemokratických kandidátů, přičemž Fleischmann tady má na mysli Marine Le Penovou a Jeana-Luca Mélenchona, tak by podle Fleischmanna hrozil rozpad EU a po rozpadu EU by hrozila ještě větší bezpečnostní nestabilita než dnes.

S vítězstvím Marine Le Penové skončí agonie EU, věří Okamura

Zatímco Fleischmann se vítězství Le Penové bojí, Okamura v něj doufá. „V případě vítězství Marine Le Penové skončí současná agonie Evropské unie a začne se debatovat o nějakém svobodném modelu spolupráce. Pokud vyhraje Macron nebo Fillon, tak ta agonie bude pokračovat a nevidím žádnou naději na řešení především migrační krize,“ posteskl si Okamura.

Marine Le Penová podle Okamury čelí cenzuře, protože prosazuje přímou demokracii, o kterou tradiční strany nestojí a aby dokázaly Marine Le Penovou upozadit, zahodí prý své programy a spojí se proti francouzské nacionalistce, která podle Okamury hájí národ, bezpečnost a svobodu.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

On sám, a stejně tak prý i Le Penová, stojí o velmi úzkou spolupráci evropských států, ale svobodných a suverénních evropských států. Země by zkrátka spolupracovaly tam, kde by to uznaly za vhodné, a nikde jinde. „V případě vítězství Marine Le Penové to bude znamenat rozpad EU, protože odejde Francie a budou odcházet i jiné státy. O tom jsem plně přesvědčen a plně to podporuji,“ zdůrazňoval Okamura.

Váňa nabídl zcela opačný pohled, Le Penová je populistkou, která nabízí snadná rychlá řešení, ale je otázka, jestli je pak dokáže naplnit. Politik ČSSD má však pro obavy voličů pochopení, protože Francouzi se přestávají cítit doma v bezpečí.

Ing. Roman Váňa

  • ČSSD
  • Předseda Ústřední kontrolní komise ČSSD

Okamura volil podstatně příkřejší slovník a vyzval občany, aby si nalili čistého vína a řekli si, kdo ty problémy způsobuje. „Za prvé je to pátá kolona muslimských imigrantů a za druhé je to bezpečnostní politika EU. Soužití křesťanů s muslimy není možné v Evropě. Muslimové druhé a třetí generace jsou v podstatě neintegrovatelní. Tady bezpečnostní mechanismy v Evropě nefungují. A právě pro ně horuje Emmanuel Macron,“ rozohnil se Okamura.

Váňa debatu uzavřel prohlášením, že je otázka, jak se bude chovat ten či onen kandidát, až bude mít v rukou opravdovou moc. O Donaldu Trumpovi se v průběhu volební kampaně také říkalo leccos, ale po svém vítězství 45. prezident USA své vystupování modifikoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

13:39 Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My …