Půjdete na sport a kulturu. Stačí sehnat milion Kč na zkoušku, padlo

09.03.2021 8:42

V sobotu se v nizozemském Amsterdamu konala zkušební party pro 1300 lidí. Píše o ní server Novinky.cz. K obdobné situaci se vyjádřil také někdejší brněnský radní Matěj Hollan.

Půjdete na sport a kulturu. Stačí sehnat milion Kč na zkoušku, padlo
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2
reklama

Amsterdamská party měla za cíl monitorovat chování a kontakty účastníků mezi sebou. To by mělo podle všeho pomoci při rozvolňování protikoronavirových opatření v následujících měsících. Akce se uskutečnila v klubu Ziggo Dome. Všichni museli mít negativní test na koronavirus starý maximálně 48 hodin. Zároveň byli vybaveni monitorovacím zařízením. Uvnitř pak byli rozděleni do šesti skupin s různými pokyny – ať už pro nošení roušek, respirátorů či kvůli rozestupům.

Anketa

Hospodařila Babišova vláda v době pandemie dobře s našimi penězi?

60%
40%
hlasovalo: 11899 lidí

Účastníci akce byli po skončení vyzváni, aby si opět po pěti dnech došli na testy

„Hledá se milion na studii na znovuotevření divadel, koncertů či klubů. Z tohodle by člověk brečel. Před Vánocema nás Blatný oslovil, jestli bysme přesně tuhle studii neudělali. Vytvořili jsme její design a potřebovali jsme jen finance od státu a povolení, a od té doby ticho po pěšině, přehodil to na kohosi a ten nekomunikoval. Od té doby se marně snažíme se státem bavit dál a posouvat to, ale nic,“ poznamenal svůj příběh Matěj Hollan.
 
„Velmi pravděpodobně jde kultura i sport v omezené míře pustit. Kvalitní testy plus další opatření z toho vytvoří bezpečný prostor, kde se to prostě nešíří. Tedy tohle je hypotéza, která se musí vědecky otestovat. Víme přesně jak a jsme schopni to s vědeckou institucí pro stát zrealizovat. Potřebujeme na to ale prachy! Ta studie vyjde na 900 000–1 000 000 Kč. Aby se naráz testovalo na Ag i PCR a pak následně po akci 3., 7. a 10. den. Ten milion ale nemáme,“ uvádí. 
 
„Pokud to tady někdo z kultury či sportu čtete, tak prostě za cca milion, který se může různě seskládat, můžeme vytvořit vlastní českou studii, která bude ukazovat, zda na kulturních akcích při testování a dalších opatření vzniká přenos, případně v jaké asi míře. Máme k tomu vymyšlené testovací týmy, ekonomiku testování, a postavené tak, aby to šlo kdekoliv po republice opakovat a nebylo to závislé na nás, pouze bychom to popsali a předali know-how. Tak se kdyžtak ozvěte, pokud byste to chtěli spolufinancovat,“ uzavřel Hollan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…