Putin nařídil cvičení. A na Západě se píše: Co jsme to udělali s těmi diplomaty? Vždyť on...

27.03.2018 12:20

Včera se k Velké Británii přidaly Spojené státy, Kanada, Austrálie, Francie, Itálie a mj. také Česká republika a vyhostily ze svého území ruské diplomaty. Americký deník The Washington Post tvrdí, že přesně na takové gesto Putin čekal.

Putin nařídil cvičení. A na Západě se píše: Co jsme to udělali s těmi diplomaty? Vždyť on...
Foto: Repro Youtube
Popisek: Putin slaví volební vítězství
reklama

Velká Británie vyhostila 23 diplomatů již minulý týden, Spojené státy nyní v rámci solidárního gesta uzavřely ruský konzulát v Seattlu, kde pracovalo šedesát zaměstnanců. V menší míře se potom k Britům připojily i další státy. Ačkoli The Washington Post společnou akci Západu vítá, upozorňuje jeho analytik Ishaan Tharoor, že představitelé západoevropských států tak vlastně vyšli vstříc přání ruského prezidenta.

Anketa

Starostové a nezávislí chtějí, aby Senát projednal podání ústavní žaloby na Miloše Zemana za velezradu. Kvůli postupu v ,,kauze Skripal". Podporujete tento krok?

hlasovalo: 15346 lidí

„Západ tím Putinovi vlastně udělal radost a on na tuto hru s chutí přistoupí. Oživení vzpomínek na studenou válku a vykopání hlubokého příkopu mezi Ruskem a Západem posílí jeho pozici mezi ruskými nacionalisty. Ačkoli Putin v prezidentských volbách jednoznačně uspěl, nedrží otěže moci tak silně, jak by se mohlo zdát. Proto podobné pnutí potřebuje k tomu, aby mohl svoji moc a vliv dále posilovat.“

„Bez ohledu na to, kolik hlasů dostal, Putin dobře ví, že spousta Rusů je se situací v zemi nespokojena. Devět z deseti obyvatel země považuje za vážný problém korupci. Polovina z nich si navíc přeje, aby ruští vojáci odešli ze Sýrie,“ cituje autor textu profesora z Columbijské univerzity Stephana Sestanoviche, který přednáší o mezinárodní diplomacii a znovu opakuje, že hromadné vyhoštění ruských diplomatů hraje Putinovi v podstatě do karet.

Tharoor připomíná, že šéf Putinovy prezidentské kampaně ironicky poděkoval Velké Británii, že mu před volbami pomohla zmobilizovat ruské voliče. „Vyhoštění ruských diplomatů posiluje vazby mezi Putinem a jeho voliči. Ti jsou nyní o to více přesvědčeni, že se opět všichni spikli proti jejich zemi,“ tvrdí ruský novinář Leonid Ragozin. Napětí mezi Ruskem a Západem by se podle mnohých diplomatů dalo doslova „krájet“.

Britský deník Daily Star v této souvislosti informuje o ruském cvičení, které nařídil Vladimir Putin. Jeho cílem je údajně prověřit bojovou pohotovost. Cvičení proběhlo ve vojenských oblastech na středním a dálném východě, které leží na hranicích s Kazachstánem a Mongolskem. „Putin má jednu z největších armád na světě a počet vojáků se odhaduje na tři miliony. Podle ruských médií začalo čtyřdenní cvičení 20. března. Počet zúčastněných vojáků není znám,“ píše deník.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…