Putin prý hodil ruské podnikatele přes palubu. Vážený ruský profesor mu za to předpovídá černou budoucnost

13.08.2014 9:40

Americký novinář specializující se dlouhodobě na Rusko Paul Goble rozebírá na americkém serveru The Inerpreter analýzu ruského profesora ekonomie Vladimira Inozemceva. Ten tvrdí, že si Putin uvalením sankcí na zboží ze zahraničí znepřátelil domácí podnikatele a to se mu prý nemusí v budoucnu vyplatit.

Putin prý hodil ruské podnikatele přes palubu. Vážený ruský profesor mu za to předpovídá černou budoucnost
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Profesor ekonomie a ředitel moskevského Centra postindrustriálních studií Vladislav Inozemcev je podle Gobleho přesvědčen, že Putinovo rozhodnutí se dotkne především ruských podnikatelů a nenávratně to naruší jejich vztahy s režimem. „Sankce výrazně sníží jejich zisky a ruské autority jako by ignorovaly, do jaké míry se ruští podnikatelé pozitivně podílejí na růstu ekonomiky země. Putinův režim jim nepřímo vzkazuje, že pro něj nic neznamenají a neváží si jich," píše Inozemcev ve svém článku publikovaném na ruském serveru rbcdaily.ru.

Podnikatelé se nyní podle Inozemceva cítí přehlíženi a jejich loajalita se současným ruským režimem může výrazně oslabit. To může mít pro Putina katastrofální následky. Inozemcev s nadsázkou konstatuje, že Putin i jeho poradci by za toto rozhodnutí měli dostat v protirusky naladěných zemích národní vyznamenání. Podle Inozemceva je nepochybné, že Putinovy sankce se zahraničních dodavatelů nijak nedotknou a nejvíce bude tratit právě Rusko. A to zejména již zmínění ruští obchodníci.

Text Inozemceva v ruštině najdete ZDE.

„Uvalení sankcí na dovoz západního zboží je pro ně políčkem do tváře. Drobní i velcí podnikatelé, kteří se výrazně podíleli na rozvoji sektoru služeb, se nyní od vlády dozvěděli, že jsou absolutní nuly. Putinovo mimořádně špatné rozhodnutí potlačí přirozenou podnikatelskou aktivitu v hlavních ruských městech a příspěje ke zvýšení nezaměstnanosti. Současný ruský režm si ze dne na den znepřátelil tvrdě pracující obyvatele, kteří byli k režimu doposud loajální, protože nezasahoval do jejich práce a soukromí,“ míní Inozemcev.

Text Gobleho v anglitčině je k dispozici ZDE.

Kreml se podle Inozemceva patrně domnívá, že se bez růstu v domácím sektoru služeb obejde díky tomu, že bude Rusko vyrábět více zbraní. „Nejspíš si myslí, že růst nezaměstnanosti zastaví zvýšením velikosti armády. V neposlední řadě kalkuluje, že o práci ve státním sektoru bude nadále velký zájem. Možné to sice opravdu je, ale pravděpodobné už mnohem méně. Putinův režim nevědomky vyslal ruským podnikatelům jasný signál a důsledky tohoto jednání pro něj mohou být velmi vážné. Podnikatelé totiž v Rusku mají značnou ekonomickou sílu a tím pádem i vliv na dění v zemi,“ konstatuje Inozemcev.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…