Putine, čekají tě vážné problémy kvůli Sýrii. Většina ruských muslimů totiž nenávidí Asada

20.10.2015 10:06

Reportéři amerického magazínu Newsweek zjišťovali, jaké jsou názory ruských muslimů na vojenské operace ruských sil v Sýrii. Podle amerického magazínu může být pro prezidenta Putina problémem skutečnost, že většina ruských muslimů jsou na rozdíl od Asada sunnité a mají tedy blíže k syrské opozici.

Putine, čekají tě vážné problémy kvůli Sýrii. Většina ruských muslimů totiž nenávidí Asada
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace
reklama

„Asad je bezcitný zabiják. Je ostuda, že Kreml podporuje jeho krvavý režim,“ kritizuje ruské vojenské angažmá v Sýrii pravidelný návštěvník největší moskevské mešity Ruslan. To dvacetiletý Arslan s dlouhým vousem, který právě přichází na večerní modlitbu, si myslí pravý opak. „Je správné, že se Rusko snaží pomoci Asadovu režimu v boji proti Islámskému státu a dalším teroristům. Třeba já osobně jsem opravdu neslyšel nic o tom, že by stávající režim v Sýrii nějakým způsobem porušoval lidská práva,“ tvrdí Arslan. Podle amerického magazínu je obtížné říci, co si myslí o ruských útocích většina z přibližně dvaceti milionů muslimů, kteří žijí v Rusku a tvoří zde asi 14 % populace. „Je však jisté, že je tento krok nebezpečný. Z historického hlediska byl islám v Rusku častým zdrojem konfrontace. Ať už šlo o povstání muslimů v 19. století či v Čečensku před několika lety.“

Jak Newsweek připomíná, tak na rozdíl od příslušníka sekty alawitů Asada patří většina ruských muslimů k sunnitům. Což jě něco, co mají společného i s opozičními silami bojujícími proti syrskému prezidentovi. „Putinovi mohou někteří z nich tleskat za to, že se chopil iniciativy, ale vedle toho hrozí vzplanutí vášní mezi většinovými ruskými sunnity,“ uvádí americký magazín. Kreml je ostatně vůči mezinárodním muslimským organizacím hluboce podezřívavý, což prokazoval zejména v horečnaté atmosféře předcházející konání zimních olympijských her v Soči před třemi lety. „V té době pro ně byl každý, koho neměli plně pod kontrolou, extremista,“ vypráví šéf Národní organizace ruských muslimů Harun Sidorov.

Ruský odborník na islám z think tanku Carnegie Moscow Center Alexej Malašenko odhaduje, že s Islámským státem může sympatizovat až půl milionu ruských muslimů. „Jsou to lidé, kteří chtějí budovat stát založený na principech islámu. Mnozí z nich tvrdí, že ISIS bojuje za sociální smír a spravedlivou společnost. Jiným zase imponuje, že Islámský stát bojuje proti Západu,“ konstatuje Malašenko. ISIS šíří svoji propagandu v Rusku pomocí časopisu Istok a televizního kanálu Furat Media. „Podle prezidenta Putina po boku ISIS bojuje asi 5000 až 7000 muslimů z bývalých sovětských republik, nejvíce potom z Čečenska. Na začátku letošního roku islamistické milice ze severního Kavkazu slíbily věrnost vůdci ISIS Abu Bakrovi al-Baghdadimu. V reakci na to vyzval čečenský vůdce Kadyrov Putina, aby poslal jeho bojovníky zničit ISIS,“ připomíná Newsweek.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Zatím se ovšem nezdá, že by se ruští muslimové chystali své nesouhlasné názory projevit na veřejných demonstracích. Podle vládních kritiků to však není pro jejich tichý souhlas s ruskou zahraniční politikou v Sýrii, ale z obav před možnými represemi, které údajně v menší míře existují po celou dobu Putinovy vlády. „Na druhou stranu již Kremlu loajální muslimští vůdci nabídli Putinovi podporu a své soukmenovce vyzvali, aby účast Ruska v konfliktu nepolitizovali. Jediný nesouhlasný názor z muslimských předáků zatím vyslovil předseda Rady muftí Nafigulla Aširov, který pro ruskou edici BBC na začátku října řekl, že by neměla do syrské občanské války zasahovat žádná cizí mocnost. Aširov je ovšem považován za radikála a v roce 2001 nadšeně podporoval Tálibán. V posledních dnech se již k ruským náletům nevyjadřuje a na náš dotaz odpověděl tak, že nemá vůbec žádný názor,“ píše Newsweek.

Islámský stát i odnož Al-Kájdy al-Nusra již vyzvaly muslimy, aby započali džihád, tedy svatou válku, proti Rusku. „Je pravděpodobné, že bojovníci ze severního Kavkazu tyto výzvy vyslyší. Určitě jsou schopni zorganizovat bombové útoky v Moskvě a dalších velkých městech,“ cituje Newsweek editora jednoho čečenského nezávislého internetového deníku Gregorije Švedova a dodává, že protiteroristická jednotka již před několika dny zasahovala v Moskvě a zadržela 12 lidí, kteří údajně plánovali bombový útok v hromadné dopravě. Podle úřadů minimálně jeden z podezřelých, původem Čečenec, byl vycvičen v táboře ISIS. „V Rusku nedošlo za poslední čtyři roky k žádnému teroristickému útoku, ale za 15 let Putinovy vlády z těchto příčin zahynulo více než 3000 Rusů,“ uvádí Newsweek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…