Putinův odpůrce Litvin: Zapomeňte na Rusko. Z naší situace není východisko. Postavte kolem naší země zeď, ať si žije sama sebou

22.09.2014 8:36

Server reportermagazin.cz uveřejnil rozhovor s jedním z organizátorů nedělního moskevského Pochodu míru Antonem Litvinem. Ten je přesvědčen, že možnost, že by Putin odešel demokratickým způsobem, neexistuje. „Zapomeňte na Rusko. Postavme kolem něj zeď, ať si žije samo,“ uvedl v rozhovoru.

Putinův odpůrce Litvin: Zapomeňte na Rusko. Z naší situace není východisko. Postavte kolem naší země zeď, ať si žije sama sebou
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Anton Litvin (na snímku vlevo)
reklama

Litvin v rozhovoru vysvětlil, proč je například v Moskvě poměrně nízká ochota veřejnosti vyjít do ulic a demonstrovat. Podle průzkumu sociologického centra Levada je prý ochotno veřejně protestovat pouze sedm procent Rusů. Litvin upozornil na to, že se průzkumům nedá stoprocentně věřit. „Podívejte, dneska jsou sociologické průzkumy v Rusku na úrovni sovětské statistiky. A z druhé strany, kdyby vyšlo celých těch sedm procent, bude to hrozně moc lidí!“

Lidé se podle něj obávají o své jistoty. „Moskva je velmi různorodé město. Je tam ohromné množství lidí, kteří do ruské metropole přijeli – a mají co ztratit. Včetně mládeže,“ vysvětluje.

 „V tom se Moskva liší od Kyjeva, ten je mnohem víc národním hlavním městem. V Moskvě nejsou Moskvané. V Moskvě nejsou opravdu nezávislí, svobodní lidé. Problém je v tom, že si lidi řeknou: U mě je všechno v pořádku. Mám byt, mám auto. Mám plat, mám chatu…“ dodal Litvin pro server reportermagazin.cz.

Rusové chtějí být na něco hrdí

Organizátor moskevského Pochodu míru objasnil, čím si Vladimir Putin vysloužil tak vysokou popularitu u občanů Ruska. Ta je nyní asi na osmdesáti procentech.

Celý rozhovor čtěte ZDE:

„To je důsledek imperiální minulosti. Lidi chtějí být na něco hrdí. Olympiáda! Proč byli všichni tak hrdí na olympiádu v Soči? Protože Rusko o sobě dalo vědět ve světě. Když hry skončily, co dělat dál? Čím se pyšnit? Ekonomikou? Nelze. Vzděláním? Nelze. Kulturou? Nelze? Vědou? Taky ne. Tak čím?“ říká Litvin s tím, že poslední pětačtyřicátý rok je to poslední, čím je možné se pyšnit. „A najednou je tu Krym. Ukrajina. A celý svět zas jednou mluví o Rusku. Zapneš libovolnou televizi, nahlédneš do libovolných světových novin – a všude se píše o Rusku…“

Člověk má mít svědomí

Podle Antona Litvina ze současné situace není východisko. „Zapomeňte na Rusko. Postavme kolem něj zeď, ať si žije samo. Koukněte, varianty nejsou. Ekonomika padá. Strategický rozvoj není vůbec žádný… A to by se nijak nezměnilo, ani kdyby teď Putin zmizel. Protože on čtrnáct let buduje vertikální systém moci. Možnost, že by odešel demokratickým způsobem, tedy prostřednictvím voleb, neexistuje,“ domnívá se Litvin.

Právě to je pro něj důvod, proč organizoval Pochod míru. „Východisko není, proto je potřeba někam vyjít. Člověk má mít svědomí,“ říká odpůrce Putina s tím, že pokud lidé přece jen dají najevo svůj názor, bude jim třeba nakonec naslouchat.

Anton Litvin je ruský konceptuální umělec, galerista a pořadatel (pražského) festivalu ruské nezávislé kultury.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…