ROP Severozápad začne rozesílat pokuty za chyby v projektech

27. 9. 2013 15:25

Regionální operační program (ROP) Severozápad začne v polovině října rozesílat platební výměry na pokuty za konkrétní projekty, kde byly zjištěny nedostatky. Celkem jde o zhruba 600 milionů korun, které musí program zaplatit nad rámec plošné korekce zhruba dvě miliardy korun. O tu se podělí Ústecký a Karlovarský kraj a stát. ČTK to v pátek řekl předseda regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil (ČSSD).

ROP Severozápad začne rozesílat pokuty za chyby v projektech
Foto: topgrant.cz
Popisek: Ilustrační mapa regionálních operačních programů

"Žadatelé od nás dostanou platební výměr na celou hodnotu projektu, i když už bylo rozhodnuto, že skutečná platba bude nižší. O snížení ale musí podle pravidel požádat," uvedl Navrátil.

Rekonstruovaná škola v Sokolově dostane platební výměr na 400 milionů

Například sokolovská integrovaná střední škola technická a ekonomická (ISŠTE), která se za dotaci z ROP celá přestavěla, dostane platební výměr na zhruba 400 milionů korun, přestože Evropská komise už rozhodla, že pokuta bude jen 25 procent z této částky. Ale ani tato výše nemusí být konečná. Žadatelé i poté mohou žádat o slevu z platby nebo rozložení do více splátek.

Zřizovatelem sokolovské ISŠTE je Karlovarský kraj. Pokutu tak v konečné fázi zaplatí on. Karlovarského kraje se týkají ještě dva projekty, u nichž se podle auditu chybovalo, a to stavba Centra technického vzdělávání v Ostrově, kde EK vyměřila také pokutu jen 25 procent, a rekonstrukce Becherovy vily, za kterou kraj zřejmě zaplatí 100 procent požadované pokuty.

Korekce jsou podmínkou pro znovuspuštění programu

Karlovarský a Ústecký kraj mají podle rozhodnutí EK zaplatit celkem zhruba 2,6 miliardy Kč pokuty. Na splacení plošné korekce, která je zhruba dvě miliardy z toho, se kraje dohodly se státem. Kraje zaplatí zhruba 900 milionů korun, na které si od státu půjčí, zbytek pak uhradí stát. Zbývajících 600 milionů jsou pokuty za konkrétní projekty.

Zaplacení korekcí bylo podmínkou znovuspuštění programu, který byl kvůli chybám zastaven v roce 2011. Díky dohodě se státem tak mohou z programu dostat peníze žadatelé, kteří už své projekty zrealizovali a zbude ještě několik miliard na nové žádosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

7:55 Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce da…