Rada ČT ve Sněmovně: Pokud narušíte nezávislost před volbami, národ to neskousne, hrozí Gazdík

31.05.2021 19:38

Kvůli České televizi ve Sněmovně minulý týden tekla krev. Opozice obstruovala a premiér Babiš prý chtěl zase vyhrát deset nula. Nyní to vypadá, že obě znesvářené strany usedly k jednacímu stolu. Ale i tak zaznívají kuriózní výroky. Podle poslance Gazdíka by národ neskousl narušování nezávislosti ČT. Podle lidovce Bartoška zase opozice musí mít v radě svůj hlas. A Onderka z ČSSD se bojí scénáře a la Maďarsko. Bude to ještě boj.

Rada ČT ve Sněmovně: Pokud narušíte nezávislost před volbami, národ to neskousne, hrozí Gazdík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Akce na podporu České televize před volbou nových radních

Kvůli volbě čtyř nových členů Rady České televize bylo ve Sněmovně horko. Nechyběly slovní útoky a hádky. Naposledy minulou středu, kdy se volba řešila, nejen že nikdo nebyl zvolen, ale schůze se neobešla ani bez obstrukcí opozice. To by se tuto středu podle dostupných informací již stát nemělo, protože se údajně rozběhla jednání, která by měla zajistit, že budou zvoleni kandidáti, na kterých se shodne jak vláda, tak i opoziční strany.

„Snažíme se hledat nějaký kompromis, tak aby nezávislost České televize byla nedotčena. Pokud by ale kompromis nevznikl, jsme připraveni hlasování oddalovat tak dlouho, jak bude potřeba. Pokud by se někdo pokusil tuto nezávislost před volbami narušit, to je něco, co by národ neskousl,“ uvedl poslanec STAN Petr Gazdík. 

Ve stejném duchu se vyjádřil i lidovec Jan Bartošek. Podle něho je nutné, aby mezi členy Rady ČT byli i kandidáti koalice SPOLU, Pirátů a Starostů. „V této chvíli můžu sdělit, že veškeré naše jednání je vedeno snahou o zajištění nezávislosti ČT. Podle toho přistupujeme k dění před plánovanou středeční volbou nových radních,“ řekl Bartošek a dodal: „Pracujeme na tom. Připomínám, že ČT má nejvyšší sledovanost a největší důvěryhodnost. Musíme zajistit, aby ČT byla uchráněna od všech politických tlaků a plnila roli skutečně nezávislého média. Teď před volbami je to o to důležitější,“ dodal.

Ve volbě radních ČT se aktivně angažují i politici vládní sociální demokracie. „Řekněme si, jak to je. Jsou tady lidé, kteří chtějí dlouhodobě zaříznout ředitele České televize a přivést televizi do scénáře a la Maďarsko. A pak jsou tady lidé, kteří tomu chtějí zabránit,“ prohlásil první místopředseda socialistů Roman Onderka. 

Ke slovu se minulý týden dostal také jeden z hlavních mužů v ODS, Zbyněk Stanjura. Ten kritizoval zejména přístup vládního hnutí ANO. „Proč chcete vyhrát deset nula? Proč chcete všechno? Na naši přímou otázku, jestli máte zájem se dohodnout, zněla odpověď, že nemáte, protože máte většinu. Proto se tak dlouho  nedostaneme k volbě,“ stěžoval si poslanec s tím, že mezi kandidáty jsou lidé, na kterých by bylo možné se domluvit. 

Nejčastěji z dvanácti předvybraných kandidátů je slyšet pět jmen, ze kterých bude nakonec zvolena ona čtveřice šťastlivců. Největší podporu má podle dohadů ze zákulisí novinář a mediální manažer Karel Novák. Velkou šanci na zvolení má údajně také nynější radní Daniel Váňa, který v minulosti vedl mediální sekci vládního hnutí ANO. Koalice SPOLU zřejmě nejvíce prosazuje publicistu a politického komentátora Jefima Fištejna. Z KSČM třeba zase zaznívá jméno bývalého dramaturga ČT a právníka Jaroslava Kravky. Je jisté, že o křesla bude sveden ještě lítý boj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…