Raději nečtěte, mohlo by vás to ranit: Miroslav Grebeníček vysvětluje popravu Milady Horákové

09.03.2016 5:11

Z PROFILŮ Komunistický poslanec Miroslav Grebeníček odpověděl na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Porovnal justiční vraždy, které v minulosti napáchali komunisté, s vraždami, kterých se podle jeho názoru dnes dopouštějí Američané. Kapitalisty obvinil z rozpoutání dvou světových válek a hrozil, že jejich nenasytnost může vést k další katastrofě.

Raději nečtěte, mohlo by vás to ranit: Miroslav Grebeníček vysvětluje popravu Milady Horákové
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Pan A. Hampl chtěl od Miroslava Grebeníčka slyšet, zda zákonodárce opravdu věří tomu, že problémy kapitalismu lze vyřešit jen nastolením jiné sociálně spravedlivější alternativy. Podobná slova ale používali komunisté i ve 20. století. A pokud jde o Československo, když se tam komunisté chopili moci, sáhli k justičním popravám. Jak by tedy bylo možné věřit komunistům dnes, že nový sociálně spravedlivější systém, který prosazují, napraví problémy dneška?

Anketa

Co dělat s Autonomním sociálním centrem Klinika?

hlasovalo: 4086 lidí

„Pokud jde o justiční vraždy, jako je tomu v případě Milady Horákové nebo Heliodora Píky, lze je sice vysvětlovat studenou válkou nebo jinými souvislostmi a spekulovat o tom, že Američané tehdy v případě Ethel Rosenbergové a dalších jednali podobně, ale nic z toho nelze omlouvat a omluvou to není a nemůže být. Bohužel, nelze to ani změnit. Tím spíše ale je nutné podrobovat nesmlouvavé kritice a odsuzovat zneužívání justice, pokud navzdory historickým zkušenostem pokračuje, tak jako to předvádějí dnes nejen Američané a nejen na okupovaném Guantánamu, ale v mnoha jiných místech světa. Statisíce a miliony lidských obětí kapitalismu na prahu 21. století, ohrožení lidské civilizace drancováním přírody a ožebračováním celých států a národů spolu s pokračujícím zbrojením a expanzí a válkami NATO a dalších, to vše naznačuje, že nespravedlivé a lidstvo ohrožující poměry je nutné změnit,“ konstatoval Grebeníček.

Další odpovědi zákonodárce najdete zde.

Čtenářka Alena Klečková v tom dala Grebeníčkovi za pravdu, ale chtěla vědět, zda vůbec bude možné „probudit“ mladé lidi, kteří jsou zmanipulovaní, stačí jim k životu chléb a hry, a za ty jsou ochotni prodat i svou čest.

„Nemohu nabídnout jednoduché recepty. Je ale možné usuzovat, že ke změnám dojde. Současný kapitalismus ve své expanzivní nenasytnosti a nespravedlivém prohlubování majetkových, sociálních rozdílů se opět dostává do pozice, kdy se zřetelně ukazuje jeho nehumánnost a kdy hrozí zničením lidského rodu,“ odepsal poslanec.

Prvním globálním kapitalistickým konfliktem, do něhož vehnaly svět tehdejší elity, byla první světová válka. Když se ale ukázalo, že se systém do značné míry vyčerpal, velkokapitál se podle Grebeníčka přiklonil k nacismu a fašismu. A přišly další desítky milionů obětí, za které podle komunisty mohou kapitalisté. Nyní nám může hrozit podobná katastrofa. Proč si to myslí český poslanec? Stačí se prý podívat na agresivní politiku USA.   

„Dvě světové války a dnes zejména militaristická politika Spojených států a NATO a spolu s ní i politika finančního kapitálu ukazují, že kapitalismus svou podstatou a nekontrolovatelnou mocí svých „elit“ zůstává pro lidskou civilizaci stálou, permanentní  hrozbou,“ varoval komunista. Zbrojní průmysl jede na plné obrátky, kapitalisté bohatnou a Grebeníčkovi se zdá, jako by se znovu trhali ze řetězu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

19:54 Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

Premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s pravidelnou nedělní zprávou „Čau lidi“ na svém facebookovém prof…