Radní, který pracoval pro StB, ve funkci zůstane

20. 2. 2013 19:41

Jihočeský radní Václav Kučera (KSČM) nadále zůstává ve vedení kraje. Na funkci nerezignoval, i když se objevila informace o tom, že byl před rokem 1989 evidován jako rezident Státní bezpečnosti (StB). O tom, že Kučera setrvá na místě radního pro rozvoj venkova a zemědělství, se rozhodlo na dnešním zasedání krajského výboru KSČM. ČTK to řekl předseda jihočeských komunistů Petr Braný. Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) dnešní rozhodnutí komunistů, s nimiž tvoří sociální demokraté koalici, nechce komentovat.

Radní, který pracoval pro StB, ve funkci zůstane
Foto: archiv kraje
Popisek: Jiří Zimola

"Jsme přesvědčeni, že neporušujeme žádné ustanovení koaliční smlouvy a nevidíme proto důvod, aby Václav Kučera rezignoval na funkci. Pokud má koaliční partner jiný názor, očekáváme, že využije ustanovení platné koaliční smlouvy a vyvolá k řešení vzniklé situace konzultace či dohadovací nebo smírčí řízení," řekl Braný.

Zimola o tom nevěděl

Podle Braného není porušen takzvaný lustrační zákon. "Ten je překážkou pro obsazení místa ve státní správě," řekl Braný. Dodal, že lustrační zákony z důvodu ústavnosti nikoho nesmí omezit při vstupu do politické funkce. Zimola uvedl, že se dnes nebude k rozhodnutí vyjadřovat. "Svoláme co nejdříve zastupitelský klub ČSSD a až na něm zaujmeme k celé záležitosti stanovisko," řekl hejtman ČTK.

Kučera před rokem 1989 pracoval jako velitel Pohraniční stráže v Horní Stropnici na Českobudějovicku. Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) uvedl, že o Kučerově spolupráci s StB nevěděl a KSČM jej o tom neinformovala.

Proti spolupráci ČSSD s KSČM v Jihočeském kraji protestují už od listopadu loňského roku řada lidí. Vznikla také aktivita vytvořená studenty Komunisté nepatří ke kormidlu. Nevole podpořená několika demonstracemi se nejprve zvedla hlavně kvůli tomu, že radním pro školství se stala členka KSČM Vítězslava Baborová. Ta na začátku února kvůli zdravotním problémům na funkci rezignovala. Jejího nástupce budou krajští zastupitelé volit 7. března.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

13:10 Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

ParlamentníListy.cz se zřejmě jako jediné médium snaží pečlivě mapovat finanční prostředky, které ka…