Radní za ODS v Praze 10 hodili vlastním zastupitelům do mimořádné schůze k dani z nemovitostí „vidle“. Jednání trvalo 480 vteřin, my tam byli

11.09.2019 14:06

REPORTÁŽ Program mimořádného zastupitelstva Prahy 10 svolaného na 11. září kvůli radou plánovanému navyšování daně z nemovitosti neprošel. Setkání zastupitelů a radních tak trvalo přibližně 8 minut. Návrh opozice překvapivě nepodpořili radní za ODS, kteří se během hlasování zdrželi. Nepodpořili tak vlastní spolustraníky, zastupitele z řad ODS, kteří hlasovali jednomyslně pro to, aby se zastupitelstvo s jediným bodem programu uskutečnilo.

Radní za ODS v Praze 10 hodili vlastním zastupitelům do mimořádné schůze k dani z nemovitostí „vidle“. Jednání trvalo 480 vteřin, my tam byli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mimořádná schůze zastupitelstva Prahy 10 skončila neschválením jejího programu. Jediným bodem byl přitom návrh neschválení prudkého navýšení daně z nemovitosti
reklama

Mimořádné zastupitelstvo Prahy 10 svolané na ranní hodiny 11. září skončilo bez projednání navrhovaného programového bodu. Tím mělo být navýšení daně z nemovitosti, se kterým počítá rada městské části pod vedením starostky Renáty Chmelové (VLASTA). Ke schválení programu bylo zapotřebí celkem 23 hlasů. Pro bylo 21 zastupitelů, zdrželo se 21 a jeden nehlasoval.

Zatímco Piráti se jednomyslně zdrželi hlasování a TOP 09 spolu se Starosty pro Prahu a ANO hlasovali jednomyslně pro přijetí programu a to, aby se diskuze uskutečnila, ODS tak jednomyslná nebyla. Zatímco řadoví zastupitelé občanských demokratů návrh programu podpořili celkem pěti hlasy, jejich straničtí kolegové, kteří drží rovněž funkce v koalici jako radní (Filip Humplík, Olga Koumarová a Martin Valovič), se hlasování zdrželi. Čímž nepřímo podpořili to, aby se o zvýšení daně z nemovitosti na zastupitelstvu nediskutovalo.

Fotogalerie: - Rozpuštěné a vypuštěné

Mimořádná schůze zastupitelstva Prahy 10 skončila ...
Mimořádná schůze zastupitelstva Prahy 10 skončila ...
Mimořádná schůze zastupitelstva Prahy 10 skončila ...
Mimořádná schůze zastupitelstva Prahy 10 skončila ...
Mimořádná schůze zastupitelstva Prahy 10 skončila ...
Mimořádná schůze zastupitelstva Prahy 10 skončila ...

Podle někdejší senátorky a nynější zastupitelky v Praze 10 Ivany Cabrnochové (Starostové pro Prahu) porušila současná starostka městské části Renata Chmelová (VLASTA) nepsaný a dlouhodobě respektovaný zvyk toho, že se navyšování daně z nemovitostí vždy diskutuje v rámci tamního zastupitelstva (na zastupitelstva má přístup i veřejnost).

Minulé zastupitelstvo Prahy 10 se konalo 25. června. Podle opozice během tohoto zastupitelstva žádná informace o tom, že by městská část plánovala navyšovat daň z nemovitosti, přednesena nebyla. Již 26. června pak Praha 10 zaslala informaci o navýšení daně z nemovitosti na pražský magistrát. Radnice chce přitom využít hlavním městem povolenou maximální výši daně.

Podle Cabrnochové se rada snaží navýšením daně lepit díry v rozpočtu. „Magistrát sám tu daň zvedá, ale dává městským částem možnost, aby se k tomu vyjádřily, případně si upravily ten koeficient, kterým se ta daň počítá,“ sdělila nám zastupitelka.

„Uvolnila si celou radu, ročně tento krok stojí více jak šest milionů,“ kritizovala Cabrnochová. „A přitom třeba zruší zdravotní pohotovosti, ať už je to lékařská pohotovost, pohotovostní lékárna,, nebo dětská zubní pohotovost, která vyjde ani ne na 12 milionů. Šetří na nepravých místech,“ uvedla.

Cabrnochovou dle jejích slov překvapuje postoj ODS. „Radní za ODS, pan Humplík, pan Valovič a paní Koumarová, se při hlasování k bodu navýšení daní zdrželi, řekli, že nesouhlasí se zvyšováním daní; a zrovna tito tři lidé se zdrželi i dnes při hlasování o programu zastupitelstva, ačkoliv měli během jednání příležitost dát svůj nesouhlas najevo, nedali možnost ani obyvatelům, ani zastupitelům se k této problematice vyjádřit,“ uvedla Cabrnochová. „Oni vlastně dali možnost, aby to prošlo,“ dodala.

ODS stále zastává názor, že je proti zvyšování daní, sdělil nám mezi řečí Filip Humplík. Starostka Prahy 10 Renata Chmelová (VLASTA) se prostřednictvím svého tiskového mluvčího odmítla vyjádřit. Vadily jí ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

18:46 Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

Komentátor Viliam Buchert píše na serveru Reflex.cz, že moderátor České televize Jakub Železný píchl…