Raketa musela vybuchnout vedle letadla. Uznávaný profesor prohlédl snímky spadlého boeingu a objevil překvapivou zajímavost

22.07.2014 21:28

Podle listu New York Times pravděpodobně sestřelila letadlo MH17 nadzvuková raketa. Prohlásil to analytik Reed Foster, který tak usoudil na základě podrobných fotografií jednotlivých trosek letadla. Vše tedy ukazuje na raketu SA-11 ze systému BUK.

Raketa musela vybuchnout vedle letadla. Uznávaný profesor prohlédl snímky spadlého boeingu a objevil překvapivou zajímavost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dopravní letadlo, ilustrační foto

Novinář The New York Times C. J. Chivers předkládá názor analytika z IHS Jane’s Reeda Fostera, který se vyjádřil pro The Times. „Způsob porušení části letadla, kterou vidíme na obrázku, nasvědčuje tomu, že byla způsobena působením cizího objektu. Do vnitřku letadla se dostal zvenčí, z čehož usuzuji i na základ viditelných puchýřů, které narušují povrch. Poměrně malé díry po celém povrchu nasvědčují, že zásah proběhl ve velké rychlosti,“ uvedl expert.

Foster se pozastavuje nad tím, že škody na vyfotografované součástce vypadají jinak, než by očekával po výbuchu motoru. Ty by podle něj způsobily delší, tenčí a šikmé čáry. „Raketa nezasáhla přímo letadlo, ale explodovala v jeho blízkosti. Díry, které vidíme v této části letadla, tedy byly patrně způsobeny střepinami, které při výbuchu zasáhly letadlo. Ve finální fázi zásahu se tyto rakety chovají spíš jako brokovnice než pušky, abych čtenářům výstižně přiblížil jejich charakteristiku,“ vyjádřil se Foster.

Celý článek v angličtině najdete ZDE.

„Rakety SA – 11 vysílané v systému Buk směrem k cíli měří necelých 5,5 metru a váží přibližně 700 kg. Podle informací, které mám k dispozici, dokáže tato raketa letět do výšky několika tisíc metrů. Váha každé rakety však závisí na množství pohonu, který ji dostane na úroveň nadzvukové rychlosti. Hlavice každé rakety je zabalená do dvaceti kilogramů trhaviny. Tato část je zapouzdřena do dvojvrstvého obalu z hliníku, který byl vsunut do diamantové mřížky,“ popisuje Foster detailně raketu pravděpodobně vyslanou na civilní letadlo MH17.

„Několik sekund před zásahem raketou letělo letadlo rychlostí 800 km za hodinu. Poškození na zobrazené části letadla ukazuje, že tato rychlost v kombinací s rychlostí vyslané rakety SA-11 znamenala okamžitý konec letadla a jeho následný pád na zem,“ přibližuje poslední vteřiny letu MH17 Foster.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…