Rakouský exprezident: EU má problémy, ale není k ní alternativa

10.10.2017 21:27

Evropská unie se sice potýká s problémy a je třeba pracovat na jejich řešení, k její existenci jako takové ale není alternativa. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 to dnes řekl bývalý rakouský prezident Heinz Fischer. Podotkl také, že s ohledem na turbulence ve světě v Rakousku roste podpora členství v EU.

Rakouský exprezident: EU má problémy, ale není k ní alternativa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Rakouský exprezident řekl, že EU se potýká s řadou problémů. Nacionalismus, který se v jednotlivých zemích liší a někde má pravicové a jinde levicové zabarvení, podle něj nabývá na síle. Není také jasné, jakým směrem se bude Unie ubírat. Dříve představené scénáře předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera nedávají podle Fischera jednoznačný obrázek o budoucnosti.

„Máme hodně práce s věcmi, na jejichž zlepšení musíme pracovat. Jsem ale proti všem skupinám, které předstírají, že existuje něco lepšího než evropská integrace,“ řekl. Model evropské solidarity a spolupráce se podle něj osvědčil a je úspěšný. Devětasedmdesátiletý Fischer zdůraznil, že jako dítě druhé světové války to dokáže dobře posoudit.

Bývalý rakouský prezident také cítí, že v jeho zemi roste podpora evropského směřování. Podle něj k tomu přispěla i zvýšená nejistota, kterou vyvolalo loňské zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států a loňské rozhodnutí Britů odejít z EU. „Lidé mají pocit, že je třeba držet se v nejisté době pohromadě,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

14:42 Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

Trestní oznámení na Petra Dvořáka, Jaromíra Soukupa a další. Podezření z milionových podvodů. Členka…