Rakušan: Vláda měla už v květnu plány, jak druhou vlnu zvládnout, bude se hledat viník, který nás do krize dostal

19. 10. 2020 20:32

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan byl hostem v pořadu Interview na ČT24, prozradil, že opozice nyní od vlády očekává, že představí kritéria pro další rozhodování. „Po skončení krize se pak bude hledat viník, který nás do ní dostal,“ zdůraznil s tím, že kabinet měl plán pro zvládnutí druhé vlny už v květnu.

Rakušan: Vláda měla už v květnu plány, jak druhou vlnu zvládnout, bude se hledat viník, který nás do krize dostal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda STAN Vít Rakušan
reklama

„Budeme chtít zítra od vlády slyšet prediktivní modely, k jakým číslům se vztahují jaká řešení,“ uvedl Rakušan s tím, že chtějí znát postup vlády, až křivka klesne a na řadu přijde rozvolňování opatření.

Vadí mu, že plán pro zvládnutí druhé vlny pandemie měla vláda k dispozici již na konci května. „Když jsme se v červnu ptali premiéra, zda má vláda nějaký plán, tak o tomto materiálu vůbec nehovořil. Spíše se podrážděně ptal, jaký plán si představujeme,“ pokračoval předseda hnutí STAN.

Na mysli měl model, se kterým přišel v březnu za ministrem vnitra Janem Hamáčkem a premiérem Andrejem Babišem bývalý ředitel České pojišťovny Pavel Řehák a na základě kterého začal jednat. „Pan Řehák se ukázal jako výborný krizový manažer,“ poznamenal.

„Doufám, že se vláda poučila z té lenosti, která nás teď stojí tu krizi, kterou zažíváme,“ hovořil o zpomalení ekonomiky a velkém počtu nemocných. „Předpokládám, že vláda představí tento plán z května, zda je nějak naplňován a aktualizován,“ doplnil.

Především bude opozici zajímat, jaké číslo a jaký vývoj křivky by znamenal pro Česko úplný lockdown. „To, co zažíváme teď, je osobní lockdown. Mnoho podnikatelů v této době už nepodniká. Situaci se i bez jejího vyhlášení blížíme,“ podotkl následně politik.

Vítá, že vláda nyní kompenzační opatření míří cíleně k těm skupinám, které jsou v této chvíli nejpostiženější. „Vládu v ekonomických opatřeních podpoříme, budeme i apelovat na zodpovědnost lidí a dodržování pravidel,“ zmínil, že v těchto krizových opatřeních jsou s vládou na jedné lodi. „Po skončení krize se pak bude hledat viník, kvůli kterému tato krize vznikla,“ uzavřel přeseda hnutí STAN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…