Řápková z ODS objasnila, jak to myslela s exekucemi sociálních dávek

10.04.2013 9:42

Do nové koaliční smlouvy chce ODS mimo jiné prosadit to, aby exekuci podléhaly i dosud jinak nedotknutelné dávky životního minima. Podle občanskodemokratické poslankyně Ivany Řápkové, která s podobným návrhem loni neuspěla, by na takové exekuce měly mít právo pouze obce.

Řápková z ODS objasnila, jak to myslela s exekucemi sociálních dávek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivana Řápková
reklama

K návrhu, který Ivana Řápková minulý rok překládala, měla vláda neutrální stanovisko. Napoprvé sice sněmovnou návrh prošel, po vrácení Senátem již ale mezi poslanci nenalezl dostatečnou podporu.

Podle Řápkové byly exekuce zpočátku zamýšleny na ochranu slušných věřitelů. Míní totiž, že když zmiňovaný návrh předkládala, tak tady byly případy lidí, kteří se s podobným problémem snažili vypořádat i za cenu vyhlášení osobního bankrotu. „Pak tady byla jiná skupina lidí, která žije na dávkách... A ti se prostě vůbec nesnažili a ani je ty dluhy v podstatě vůbec nezajímaly,“ míní pro Týden.cz poslankyně s tím, že to byl důvod, proč návrh podávali.

Pouze obce, žádní lichváři

„Myslím, že pokud by se podobný návrh měl opět dostat do hry, měl by mít jasné úpravy, aby se to opravdu týkalo pouze obcí a vymáhání pokut za rušení veřejného pořádku a podobně. Ne jako další nástroj do rukou lichvářům,“ řekla Řápková v rozhovoru pro server.

Podle poslankyně by však stačil i jiný postup. Problém totiž prý byl, že obce nemohly uplatňovat vybírání uložených pokut za porušování veřejného pořádku. Nyní existuje ale jiná právní norma - takzvaný zákaz pobytu. „Pokud se správní orgány naučí využívat tento instrument, tak by to jako sankce stačilo,“ uzavírá poslankyně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…