Rath se obul do zdravotnické reformy. Pravá jako od Julínka

01.05.2011 9:39

Stínový ministr zdravotnictví David Rath se obul do zdravotnické reformy, kterou sněmovně předložil ministr Leoš Heger. Prý jde jen o nejasné nahodilé výstřely jako od exministra Tomáše Julínka.

Rath se obul do zdravotnické reformy. Pravá jako od Julínka

Hegerova reforma prý nepřinese žádné zlepšení ani pro pacienty ani pro zdravotnický personál. "Pan ministr tak trochu "zjulínkovatěl", protože základní vlajkovou lodí této změny je opět zvýšení poplatků. Dnes už víme, že poplatky pacientům žádné pozitivní změny nepřinesly," konstatuje Rath. Jediný, kdo na tom vydělal, byly majitelé zdravotnických zařízení, tedy i lékáren, u který poplatky nakonec skončí. Zda si za to vylepší lékárnu nebo pořídí lepší auto, je zcela na jejich uvážení."

Heger chce zvýšit poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun. "V podstatě jediným důvodem tohoto kroku je obava, že se zvýšenou DPH zdravotnictví přijde o řadu miliard," podotýká Rath. Svůj díl na nedostatku financí má také zvýšení platu lékařů.

"Za 30-denní pobyt jsou to tři tisíce, které se nedají započítat do sociálního ochranného limitu, čili je musí zaplatit každý. Kdo to ale zaplatí za lidi, kteří nebudou mít ty 3 tisíce, protože jim nevystačí třeba jejich starobní nebo invalidní důchod, případně dlouhodobá nemocenská? Nemocnice bude podle zákona dluh vymáhat exekucí, zabavením majetku. Výsledkem budou stovky, tisíce lidských tragédií, kdy lidem přijde domů exekutor a bude jim zabavovat televizi, postel, bude jim prodávat střechu nad hlavou."

Kdo bude určovat, kdo si co zaslouží?

Rath kritizuje i rozlišení standardu a nadstandardu. "Druhou klíčovou věcí je zavedení takzvaně základní a ekonomicky náročnější varianty péče. Poprvé v historii budeme zavádět dvojí medicínu - pro chudé a pro bohaté, pro ty, kteří na to mají a budou si moci koupit lepší chlopeň do srdce, lepší kardiostimulátor, a pro ty, kteří na prostě mít nebudou."

Kdo bude určovat, co je základní péče a co už je nadstandard, není podle něj z návrhu vůbec jasné. "Další nejasnou věcí je to, zda budou ceny jednotlivých zákroků jednotné, nebo bude mít každá nemocnice jiné ceny."

Rathovi vadí i změny/nezměny v lékové politice. "Doufal jsem, že ministerstvo začne ten neuvěřitelný Julínkův chaos v lékové politice napravovat, ale to se bohužel nestalo. Chaos v podstatě zůstává, změny, které ministerstvo přináší, jsou pouze kosmetické," zdůrazňuje Rath. "Předkládaný návrh zákona není žádná reforma, jsou to pouze nahodilé výstřely, které vyvolávají spoustu nejasností."

Celý dokument: Rath: (Julínkův) Chaos zůstává. Zdravotnictví pro chudé a bohaté

Čtěte také:

Rath nechal urážky doma. Moravec nechápal: Zdravotnictví rozstřílet

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…