Recese odhalila selhání politických stran, tvrdí ekonom Zelený

4. 1. 2012 18:40

Ekonom Milan Zelný má za to, že ekonomická recese ještě neskončila, stále probíhá a stále se podle něho ukazuje, že politické strany nejsou schopny ji vyřešit. Proč? Protože neusilují o nezbytnou transformaci společnosti, ale o udržení stávajícího mocenského modelu založeného na spolupráci politiků, bank a armády. Kdo tedy pomůže krizi vyřešit? Podle odborníka podnikatelé.

Recese odhalila selhání politických stran, tvrdí ekonom Zelený
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Hostem dnešních impulsů Václava Moravce na rádiu Impuls byl ekonom Milan Zelený. Ten hovořil jak o přetrvávající ekonomické recesi, tak o revoltě, kterou můžeme sledovat třeba v podobě hnutí okupujícího Wall Street.

Politici nehledají řešení krize, jen bojují o přežití

Ekonom se domnívá, že recese odhalila selhání politiků, odhalila fakt, že stranické ideologie a ekonomové, kteří hledají řešení současných problémů v intencích stranických doktrín, nejsou schopni krizi řešit.

„Recese vlastně neustala. Občasné zlepšení o pár desetin procenta hospodářského růstu není tak důležité jako to, jak se lidé cítí. A tady se ukazuje, že krize ještě nekončí. V politickém poli se ukazuje, že ideologie stran se nedokáže s krizí vyrovnat. Dochází k selhání stran i jejich ekonomů. Dochází však k selhání i u podnikatelských systémů. Vidíme to v tom, jak celá řada podniků není schopna obnovovat pracovní místa, která ztratila,“ míní Zelený.

V této souvislosti zdůraznil, že politici dnes již nehledají řešení krize, místo toho se spojili s finančními institucemi a společně bojují o záchranu politicko – ekonomického systému dneška. Ekonom k tomu dodává, že obě tyto strany zároveň spolupracují s armádou. Tento trojúhelník však Zelený považuje za nebezpečný. Připomíná, že v této skupině hybatelů absolutně schází podnikatelé, kteří stát ze svých daní živí.

Nestačí překonat krizi, musí dojít k zásadní transformaci

Průvodním jevem této krize je také korupce, boj s ní přitom byl evergreenem roku 2011. Zelený zdůrazňuje, že korupce nezmizí jen tím, že se o ní bude mluvit. Je třeba nastolit natolik průhledné procesy fungování, aby byl prostor pro korupci maximálně eliminován.

TÉMA: Korupce

„Roli podnikatelů dnes spatřuji v tom, že se dostávají do kontaktu s širší občanskou společností a snaží se současné klima měnit. Já bych byl nejradši, kdyby se do slovníku letošního roku dostalo slovo transformace. Na transformaci mohu reagovat pouze tak, že změní své způsoby tak, abych se dostal do nového světa,“ uzavírá Zelený.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

12:12 Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

Současná Rada ČT je obviňována, že neprávem odvolala dozorčí komisi. To a nejen to vysvětloval ve St…