Řecká krize zlepší pohled Čechů na eurozónu, uvidí, že funguje, maloval si státní tajemník Prouza u Moravce

05.07.2015 17:41

Pokud se jakýmkoli způsobem podaří vyřešit řeckou krizi, ať už záchranou Řecka, nebo jeho odchodem se skupiny zemí platících eurem, může to zlepšit pohled Čechů na eurozónu. Vyplynulo to z vyjádření státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize.

Řecká krize zlepší pohled Čechů na eurozónu, uvidí, že funguje, maloval si  státní tajemník Prouza u Moravce
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza
reklama

"Ukáže to, že systém je nastaven dobře, že jedna nemocná země nenakazí všechny ostatní," řekl Prouza. Eurozóna je podle něho silnější než v minulosti, kdy ekonomické problémy jižních států dopadly i na další země. 

Většina Čechů podle průzkumů dlouhodobě odmítá přijmout euro. Prouza soudí, že za tímto postojem nejsou fakta, ale záporné emoce, jež lze měnit jen obtížně. "Eurozóna funguje, je silná, je to výrazně lepší aranžmá než mít 19 jednotlivých měn místo jedné," zdůraznil Prouza.

V Řecku se dnes koná referendum o přijetí nebo odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů. Pokud se Řekové vysloví výrazně pro dohodu, podle Prouzy to povede ke změně vlády, v jejímž čele stojí Alexis Tsipras z levicové strany SYRIZA. Nová vláda bude mít mandát dohodu uzavřít. Pokud Řekové řeknou "ne", Prouza si prý nedovede představit, že by Evropská centrální banka dál financovala řecký bankovní sektor. Povede to k bankovní krizi, která ale nebude mít podle státního tajemníka žádné dopady na banky mimo Řecko, a případně k odchodu Řecka z eurozóny.

Postup věřitelů není podle Prouzy vydíráním, jde podle něho o standardní kroky. Jiné země ale podle státního tajemníka splnily to, co slíbili. "Řecko jediné má pocit, že nemusí dodržovat sliby," uvedl Prouza. Evropská komise, Evropská centrální banka ani Mezinárodní měnový fond nechtějí Řecko dostat na kolena, soudí. Očekává další mnohaměsíční kolo jednání. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…