Řecko prý bude muset škrtat důchody. Ať dopadne vyjednávání jakkoliv

21.06.2015 13:54 | Zprávy
autor: vam, čtk

Řecko nejspíš bude muset v červenci krátit platy státních zaměstnanců a důchody, a to i v případě, že se do té doby dohodne s věřiteli a získá zbývající peníze z balíku mezinárodní finanční pomoci. S odkazem na interní propočty věřitelských institucí to dnes napsal německý nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS). Podle něj budou koncem června v řecké státní pokladně chybět dvě až 3,6 miliardy eur a případná výplata dalších peněz od věřitelů může kvůli schvalovacím procedurám ve státech eurozóny dorazit až po půlce července.

Řecko prý bude muset škrtat důchody. Ať dopadne vyjednávání jakkoliv
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Řecko musí do konce tohoto měsíce uhradit splátku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) ve výši 1,6 miliardy eur, začátkem července ho pak čeká další vydání – na platy státních zaměstnanců a na důchody by mělo vyplatit 2,2 miliardy eur. I kdyby se do té doby podařilo vyjednat oboustranně přijatelné podmínky pro vyplacení zbylých 7,2 miliard eur z balíku mezinárodní finanční pomoci, bude časový harmonogram tak napjatý, že Řekové zřejmě musejí počítat se zpožděním výplaty mezd a důchodů nebo s jejich krácením.

Dohodu s Aténami totiž musejí schválit vlády zemí eurozóny, v pěti státech včetně Německa je dokonce třeba i souhlas parlamentů. To se nestihne dříve než v polovině července, teprve poté by mohly do Řecka peníze dorazit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Vendula Svobodová byl položen dotaz

Dětská psychika není na tvrdou kritiku připravená

Souhlasím s vámi, ale co tedy navrhujete? Zakazovat dětem používat internet není podle mě správná cesta a co vím, tak ani vy si to nemyslíte. Tak co tedy navrhujete? Děkuji předem za odpověď. Maléřová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řev ve studiu ČT: Jakl a Kolář v sobě. „My nejsme NATO!“

10:51 Řev ve studiu ČT: Jakl a Kolář v sobě. „My nejsme NATO!“

„Prezident Petr Pavel vykopal válečnou sekeru proti vládě,“ řekl analytik Ladislav Jakl v pořadu Mát…