Redaktor PL.cz se při putování předvolební republikou setkal se čtenářkou Respektu. Jak to dopadlo?

06.10.2017 11:08

PŘEDVOLEBNÍ JÍZDA REPUBLIKOU Obvinění Babiše je v jižních Čechách hlavním tématem debat o politice. Když se ale člověk zeptá na volební preference, ozve se většinou ono nerozhodné „nevím“. Jen starší dáma ve Vodňanech měla jasno, vybere z KDU-ČSL, Pirátů či TOP 09. Reportér ParlamentníchListů.cz dojel od břehů Lipna ke zdem „továrny na Babišovo kuře“.

Redaktor PL.cz se při putování předvolební republikou setkal se čtenářkou Respektu. Jak to dopadlo?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bavorově

Anketa

Kdybyste byli Andrejem Babišem, do které TV debaty byste šli?

hlasovalo: 6572 lidí

„Nechápu, proč bude tolik lidí volit Babiše. To se už všichni opravdu zbláznili? Možná se staneme první zemí, kde bude premiér úřadovat z vězení,“ stěžuje si postarší žena před obchodem s lahůdkami, uzeninami a masem, z jehož výlohy nás pozoruje kuře, prý „Vždy čerstvé, vždy chutné!“ Jsme ve Vodňanech na náměstí. Reportér ParlamentníchListů.cz se vyptával ohledně voleb lidí kolem Lipna na Šumavě a protáhl to až do „království Babišova kuřete“.

Babiš – sprosté slovo

„Ještě fakt nevím. Rozhodnu se na poslední chvíli,“ řekne vousatý starší pán po otázce ohledně aktuálních voleb a poradí, že nejkrásnější výhled na Lipno je ze stráně u Perneku. I když  předpovědi počasí už dva dny varovaly, že bude pršet, je celkem hezký podzimní den. Po cestě je snad víc cedulí s upozorněnínm, že tento projekt podpořila Evropská unie, než volebních plakátů. Z nich je vyvěšeno nejvíce „Volte Čecha!“ s Františkem Ringo Čechem, lídrem Strany práv občanů, a ODS.

Fotogalerie: - Tichá Šumava

Šumava je plná plakátů lídra Strany práv občanů Fr...
Plavba po Lipnu
Žába "chrlička" ve Frymburku
Svítání na Šumavě
I takhle mohou posloužit balíky sena
Vypálené potraviny za Černou v Pošumaví

V malé vesničce Dobrá za Volary stojí Hospůdka u Němečků. Provozovatel Libor Němeček, jenž sbírá věci z války, si také vyjel na kolo, řeknou mi jeho dva synové. „Starý si jezdí po výletech a mladý makaj,“ smějou se, když přenášejí kulatinu. „Nebudu volit to sprostý slovo. No, přece Babiše,“ sdělí jeden z nich, ale víc už z něj člověk nevypáčí. Nedaleko u Soumarského mostu Němečkovi provozují také Muzeum lehkého opevnění – řopík „Honzík“. Jde o dva udržované bunkry, u jednoho stojí dokonce i zachovalé bojové vozidlo pěchoty. Bunkry nicméně na sklonku druhé světové dobře posloužily bránícím se Němcům proti útočícím Američanům.

Téměř dvanáctitisícové Prachatice pak zrána opravdu vypadají jako pokropená zahrada. Na déšť tedy došlo, ale o něco později. „Nevím, jestli na volby vůbec půjdu,“ řekne pokojská útulného hotýlku Parkán nedaleko centra. To samé – jako přes kopírák – pak na náměstí zopakují dělníci, co zde předělávají střechu jednoho z domů. „Vždyť je to zbytečný. Stejně si pak koalici složí, jak se jim to líbí, a nic se nezmění. Složení vlády mi na platu nepřidá, chleba nezlevní, tak co bych si s tím lámal hlavu,“ dodá nejstarší z nich.

Reportáž v pláštěnce

„Kdyby byl Bavorov, co sou Vodňany,“ broukám si. Na bavorovském náměstí je jen jedna hospoda, ale zato se v ní právě koná „tábor stařešinů“. Důchodci sedí okolo dlouhého stolu a rozprávějí. Cizí hovory se sice poslouchat nemají, ale to bych musel mít špunty v uších. „S tím Babišem, to je cirkus. Když ho obvinili, tak snad maj policajti něco v ruce, jinak to bude stejná komedie jako s Nagyovou,“ podotkne jeden a rozhovor se stočí na kauzu bývalého policisty Karla Kadlece, co už dvakrát boural opilý a vždy dostal podmínku. „Jo, český soudy. Když má člověk konexe, za katr se nedostane,“ plyne z toho poučení.

Do sedmitisícových Vodňan je to už kousek a v levném obchodu s lahůdkami, uzeninami a masem celkem dobře vaří. Paní, co na náměstí v hovoru s reportérem ParlamentníchListů.cz nadává na Babiše, zde čeká na vnoučka, aby ho odvezla domů. „Hm, Parlamentní listy? My čteme Respekt. Osobně ještě nemám vybráno, ale zvolím ze tří stran. Z KDU-ČSL, Pirátů anebo TOP 09,“ sdělí a dodá: „Nemyslím si, že by měl Babiš zrovna ve Vodňanech vyhráno. Teď se paktuje se Zemanem a v prezidentských volbách tady vyhrál Schwarzenberg.“ Hlavní provozovna akciovky Vodňanská drůbež se nachází za městečkem a před foťákem se u vrátnice všichni schovávají, jakoby šlo o kulomet.

V pivnici naproti vodňanskému kostelu narození Panny Marie vládne pospolitost, a to i mezi sparťany a slávisty. Na jedné zdi visí červenobílá, na druhé modrožlutočervená vlajka, a štamgasti sedící pod nimi se spolu normálně baví. Teď o houbách. „Občas to tak idylické není. Klamou tělem,“ řekne hubená výčepní. To korpulentní dáma u výčepu hospody U Polívků naproti nádraží v Číčenicích své volební preference tají, ale promrzlému cyklistovi udělá grog a poradí, kde si nejlépe usušit pláštěnku. Na stěně zde visí Modlitba za cigaretu: „Cigareto... Má milenko... Společnost naší lásce nepřeje... Mravokárci nás s vidlemi a loučemi v rukách ženou ven na mráz mezi potulné vlky a prašivé kojoty...“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

22:08 Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

REPORTÁŽ Před srbským velvyslanectvím se připomínalo již devatenácté výročí událostí, které značně r…