Ředitel CERMAT přiznal: Test z matematiky byl oříšek, nedal se stihnout

10.05.2012 21:37

Státní maturity začaly minulý týden. A tak jako minulý rok se i letos objevuje kritika. Tentokrát na časovou náročnost testů. Ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Pavel Zelený ujišťuje, že žádný z maturitních testů chybný nebyl, zato přiznává, že se vyšší matematika nedala stihnout.

Ředitel CERMAT přiznal: Test z matematiky byl oříšek, nedal se stihnout
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pavel Zelený

Zároveň ovšem uvádí, že kdyby student minulý rok test zvládnul, letošní udělá taky. Hlavním problémem tedy podle ředitele CERMAT není rozlišnost cvičných a „ostrých“ testů, ty byly dokonce přímo ukázkové. Problémem zde byl faktor času. „To samozřejmě chyba to je, ale na druhou stranu je napravitelná,“ prohlásil Zelený ve čtvrtečním Hyde parku.

Na základě testů se totiž výsledky přizpůsobí tak, aby odpovídaly výsledkům loňského roku. To podle něj znamená, že po harmonizaci testů, v rámci opravných procedur, nakonec zkoušku udělá více lidí, než se zdá. „Jestli test měl student udělat, tak ho udělá,“ dodává Zelený. Mohlo by se jednat o jakési změkčení pravidel, přiznal.

Podle Zeleného je těžké zjistit, kde se stala chyba. Možné vysvětlení by pak mohl být nízký počet odborníků, který prošel tzv. pre-testem, tedy konečnou verzí testů určenou studentům. Například celý test z matematiky si vyzkoušelo pouze pět lidí, zato prý relativně zkušených kantorů. „Jako celek si maturitní testy nemůže vyzkoušet nikdo. Je to ochrana bezpečnostního tajemství,“ říká Zelený.

Většina studentů tipovala

Jasným faktům, například to, že se 60 % studentů uchýlilo k metodě tip sport, se ale Zelený nebránil. Sice přiznal, že neočekávaně větší část studentů ho nezvládla, ale zvládnout se prý dal. On sám měl ovšem s řešením potíže. „Oba dva testy z matematiky jsem si vyzkoušel. Vyšší úroveň matematiky byl vážně oříšek,“ přiznal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…