Ředitel NG Fajt žene Zemana k Ústavnímu soudu ČR

16.11.2017 12:54

Ředitel Národní galerie (NG) Jiří Fajt, kterého prezident Miloš Zeman nejmenoval profesorem, se obrátil na Ústavní soud. Stížnost podal společně s Univerzitou Karlovou, plyne z informací na webu soudu. Předchozí Fajtovu žalobu na nečinnost hlavy státu soudy zamítly, připomněla ČTK.

Ředitel NG Fajt žene Zemana k Ústavnímu soudu ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odvolaný generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt

Prezident nepodepsal Fajtův jmenovací dekret na jaře 2015 společně s dekretem pro fyzika Ivana Ošťádala a politologa Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Zeman to zdůvodnil vážnými prohřešky akademiků z minulosti.

V případě kunsthistorika Fajta hlava státu argumentovala jeho údajnou žádostí, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele galerie. „Já tuto žádost považuji za nepřímou žádost o úplatek a odmítám jmenovat vysokoškolským profesorem toho, kdo požádal o úplatek,“ řekl před časem Zeman.

Fajt označil Zemanovy argumenty za nepravdivé a manipulativní. Prezident se podle něj chová nepřípustně svévolně.

Fajt a Univerzita Karlova podali na prezidenta žalobu na ochranu proti nečinnosti, avšak neuspěli. Stejně dopadli s následnou kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. Proto se nyní obrátili na Ústavní soud. Na stížnost upozornil server Lidovky.cz.

Ústavní stížnost přišla 6. listopadu, soudcem zpravodajem se podle rozvrhu práce stal Pavel Rychetský, zjistila ČTK z přehledu plenárních věcí.

Na Ústavní soud se již dříve obrátil také Ošťádal, kterého Zeman rovněž nejmenoval profesorem s poukazem na jeho údajné někdejší kontakty s komunistickou Státní bezpečností. Soud má vyhlášení nálezu naplánované na 20. listopadu. Ústavní soud by měl zejména vyjasnit, zda lze dopis adresovaný tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové považovat za rozhodnutí, které prolomilo prezidentovu nečinnost.

Proti nečinnosti hlavy státu se chtěl soudně bránit i třetí z nejmenovaných akademiků, politolog Eichler. Žalobu podanou k pražskému městkému soudu ale loni v dubnu stáhl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…