Referendum o EU? To téma je prý aktuálnější než kdy jindy, zní od Vícha z SPD

15.04.2020 20:27

„Referendum o vystoupení z EU je aktuální více než kdy jindy,“ říká poslanec Radovan Vích (SPD) v reakci na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie o tom, že Polsko, Maďarsko a Česko porušily právo EU, když před pěti lety odmítaly uprchlické kvóty a nepřebíraly běžence z Řecka a Itálie.

Referendum o EU? To téma je prý aktuálnější než kdy jindy, zní od Vícha z SPD
Foto: archiv R. Vích
Popisek: Poslanec Radovan Vích
reklama

Anketa

Jak zatím hodnotíte výkon Stanislava Křečka jako ombudsmana? (Ptáme se od 15.4.2020)

95%
hlasovalo: 19068 lidí
Relokace migrantů od roku 2015 podle Vícha stejně neprobíhaly s velkým úspěchem ani v jiných zemích. „Vypadá to, že pro orgány EU byl důležitější slib než jeho reálné naplnění,“ dodává, s tím, že migranti k nám ani nechtěli, snažili se dostat do Německa nebo do Švédska, kde už měli rodinné příslušníky a také lákavější sociální dávky

Soudní dvůr EU tak, podle něj, propásl skvělou příležitost dát za pravdu třem visegrádským zemím, že mají právo na ochranu vlastní bezpečnosti. „Ukazuje to stále víc, že Soudní dvůr EU má jedinou funkci, a to za každé situace potvrdit, že orgány EU mají ve svých rozhodnutích vždy pravdu,“ říká Vích.

Následně si pokládá otázku: Co dosud pro nás EU udělala dobrého? Teď v koronavirové krizi to můžeme vidět zcela jasně. „Když byl velký problém, tak nám buďto bránila v efektivních opatřeních, nebo nás kritizovala za zavření hranic až po vyhrožování. Nejlepší období bylo, když zmatené orgány EU chvíli nedělaly nic,“ hodnotí poslanec přístup EU v době pandemie.

Vzpomněl nedávná slova premiérů Itálie a Španělska, že Evropská unie je jako projekt v ohrožení. „Byli strašně naštvaní, jak je v tom EU jako celek nechává samotné, hory mrtvých ji nezajímají,“ dodává Vích.

„EU prostě jenom škodí a selhává na všech frontách. V Itálii se na veřejnosti pálí vlajky EU, protože naopak Itálii pomáhají státy mimo EU – od Kuby přes Rusko, Čínu až po Katar. Ostuda EU,“ pokračuje ve své glose.

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

„Po zveřejnění rozsudku Soudního dvora EU se to jen hemžilo přáním, že by nás EU za naši neposlušnost měla velmi přísně potrestat, nejlépe vyloučením z EU. Obávám se ale, že takové štěstí mít nebudeme,“ zalitoval poslanec.

Proto navrhuje jít po cestě, která už není neprošlapaná, i když není jednoduchá; po cestě ven z EU naším vlastním úsilím. „Tedy zákonem o referendu po vzoru Velké Británie. Vláda nám ale zákon z pera SPD stále odmítá schválit. Cesta tedy stále trnitá, ale stojí za to,“ myslí si.

Jak to vypadá, ani Itálie nebo Španělsko nemusí moc váhat také se touto cestou vydat. Států, které budou, až koronavirus odezní, uvažovat podobně, bude zřejmě více. „A to už by spolu s často perzekvovanými státy Visegrádské čtyřky, pokud se k tomu rozhodnou souběžně, nemusela být zrovna malá parta,“ doufá Vích. A závěrem dodává, že konec EU je dnes blíže, než kdykoliv předtím. Nutno dodat, že zaslouženě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…