Řekové by měli přemýšlet, co budou vyrábět, a ne kde si co půjčí. Ministr Mládek vyslovil na ČT několik doporučení

16.07.2015 23:13 | Zprávy
autor: vam

Jaký bude další vývoj v Řecku poté, co tamní parlament sice schválil dohodu Athén s politiky eurozóny, ale řecký premiér vzápětí řekl, že této dohodě nevěří? A poté, co německý ministr financí Schäuble řekl, že Řecku by bylo lépe mimo eurozónu? Na to se snažili najít odpověď hosté čtvrtečních Událostí, komentářů, jejichž hostem byl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Řekové by měli přemýšlet, co budou vyrábět, a ne kde si co půjčí. Ministr Mládek vyslovil na ČT několik doporučení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Moderátor nejprve upozornil, že již v pátek by Řecko mělo získat krátkou překlenovací půjčku ve výši sedmi miliard eur. Za to řecký parlament schválil reformy. Například zvýšení DPH ze 13 na 23 %, nárůst firemních daní ze 26 na 29 % a zvýšení věku pro odchod do důchodu na 67 let. „Tato opatření nepovedou k rozběhu řecké ekonomiky,“ kritizoval reformy Mládek. Podle něj je problém v tom, že v Řecku panují hluboká nedůvěra uvnitř společnosti a neochota spolupráce mezi jednotlivými skupinami obyvatelstva. „A to vede k riziku, že Řecko bude marginalizováno a nebude se tam nic významného vyrábět,“ varoval ministr s tím, že žijeme v globální ekonomice, a tak se může stát, že některá země nebude vůbec zapotřebí, aby se tam něco vyrábělo. „Protože firmy si vyberou země, které jsou organizované, kde je sociální koheze, kde po sobě neházejí Molotovovy koktejly,“ upřesnil.

Podle Mládka se příliš pozornosti věnuje tomu, zda Řecko bude či nebude v eurozóně. Dokáže si představit oba scénáře, samotní Řekové by ale měli nacházet  cesty, aby jejich země byla produktivní a aby nehledali cesty, kde si co půjčí, kde se co škrtne a kdo kdy půjde do důchodu. „Tím se samozřejmě hospodářský růst nedocílí,“ poznamenal Mládek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Projekt E6

Narovinu věříte tomu, že ať by byl u vlády kdokoliv, že by těch 6 zemí stálo o to, aby se do projektu zapojila i ČR? Já myslím, že o nás v EU nestojí. A co říkáte na to, jak se EU čím dál víc štěpí a vytváří se uvnitř ní jakési koalice států? Není to úplně v rozporu s tím, proč EU vznikla?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uhlík, uhlík, pořád uhlík. Klima přitom mohou ničit zcela jiné věci

17:10 Uhlík, uhlík, pořád uhlík. Klima přitom mohou ničit zcela jiné věci

KLIMA: VZPOURA PROTI PANICE Boj za záchranu planety se soustředí hlavně na dekarbonizaci, tedy boj p…