Řekové podle Der Spiegelu mohli zadržet dva atentátníky z Paříže

23.12.2015 20:46

Řečtí policisté měli v říjnu příležitost zadržet dva teroristy, kteří v listopadu zaútočili v Paříži, kvůli selhání úřadů se ale oběma podařilo přes takzvanou balkánskou cestu nerušeně projít Evropou. Dnes o tom informoval německý magazín Der Spiegel.

Řekové podle Der Spiegelu mohli zadržet dva atentátníky z Paříže
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Koncertní sál Bataclan se stal dějištěm útoku teroristů Islámského státu, při kterém zahynulo osm desítek lidí. Pařížané jsou z toho v šoku
reklama

Německá policie podle Der Spiegelu již na přelomu let 2014 a 2015 zadala do schengenského informačního systému čísla 4 000 čistých syrských pasů, kterých se zmocnilo radikální hnutí Islámský stát (IS). Na tyto pasy následně přicestovali do Řecka dva teroristé. Řekové ale čísla jejich cestovních dokladů v systému neověřili a nechali je pokračovat v cestě do Francie.

Der Spiegel informoval ještě o dalším případu muže, který je rovněž považován za příslušníka IS. Jeho pas řecké úřady v systému zkontrolovaly a kvůli nesrovnalostem ho zadržely. Muž byl ale brzy propuštěn s podmínkou, že musí zemi do 30 dní opustit. Následně ho v Salcburku zadržela rakouská policie.

Podrobnosti o muži zadrženém v Rakousku nejsou k dispozici. Agentura APA se v této souvislosti dotázala ministerstva vnitra, zda oním zadrženým je jeden ze dvou údajných příslušníků IS, které policie v polovině prosince dopadla v Salcburku. Ministerstvo to ale odmítlo potvrdit s tím, že záležitosti tohoto případu podléhají utajení.

K teroristickým útokům v Paříži ze 13. listopadu, které si vyžádaly 130 mrtvých a na 350 zraněných, se přihlásil Islámský stát. Zřejmě posledním přeživším teroristou je Salah Abdeslam, který údajně po atentátech utekl do Bruselu. Místo jeho nynějšího úkrytu je neznámé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

9:52 Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher prohlásil, že v tuto chvíli se opravdu očkovat nenechá. Na sociá…