Řeším to, na co neměl váš ministr koule! Ministr Brabec u Jílkové odrážel tvrdé útoky pravicového senátora

21.01.2016 22:51

V pořadu Máte slovo Michaely Jílkové se mluvilo o tom, čím lidé topí. A ve studiu bylo pořádně horko. Ministr Brabec prozradil, že se konečně snaží řešit to, na co jeho předchůdce z ODS Tomáš Chalupa „neměl koule“. Vysvětloval také, zda lidem do bytu vtrhne ozbrojené komando, pokud budou topit letáky či lakovaným dřevem. V této souvislosti došlo i na tzv. kotlíkové dotace. Prodejce stavebnin a paliva se rozčílil, že nás EU donutila plýtvat penězi a my jsme to ještě hloupě odkývali.

Řeším to, na co neměl váš ministr koule! Ministr Brabec u Jílkové odrážel tvrdé útoky pravicového senátora
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Jílková

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), místopředseda ODS Miloš Vystrčil působící v senátním výboru pro životní prostředí, starosta Klimkovic Zdeněk Husťák, starosta obce Kravaře Vít Vomáčka, student Právnické fakulty v Olomouci Luděk Plachký a Robert Lůžek, prodejce stavebnin a paliva, diskutovali ve čtvrtečním pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové nejen o tom, zda je přijatelné, aby úředníci vstupovali lidem do bytu a prověřovali, čím topí. Tento scénář může nastat od příštího roku.

Chalupa na to „neměl koule“

Vystrčil hned v úvodu konstatoval, že ministr vyhrožuje lidem, že jim úředníci vstoupí do bytů, ale k ničemu to nepovede. „Je to takové plácnutí do vody. ... Dojde k šikaně úředníků, kteří mohou vstoupit tam, kam nebudou smět, nebo to bude jen stres pro lidi, kteří budou kontrolovaní.“ Místo toho bychom se podle senátora měli starat o edukaci občanů.

„Tak především ty kontroly jsou až to poslední. My tu řešíme debatu, která se tu řeší už dvacet let. Řešil to i váš ministr životní prostředí Tomáš Chalupa, ale neměl na to koule a žádné řešení nepřijal. My jsme takové řešení našli,“ vrátil úder ministr.

Mgr. Richard Brabec

  • ANO 2011
  • Ministr životního prostředí v demisi
  • 1. místopředseda vlády

Vystrčil si trval na svém. Komíny či kotle by neměli kontrolovat úředníci, ale kominíci či jiné odborně způsobilé osoby. V Rakousku a Německu se kominík nahlásí u občanů, provede měření, a to bez toho, aby vpadal lidem do bytů bez ohlášení. Pokud lidé topí, čím nemají, ze stěrů z komína se to stejně zjistí. Brabec mu odvětil, že na kontroly bude chodit i odborník.

Starosta obce Kravaře Vomáčka senátora Vystrčila podpořil. „Měli bychom si chránit domovní svobody,“ apeloval na politiky starosta. V tu chvíli se ale ozval student Plachký. „Já mám tady vyjádření rakouské ambasády, podle které je možné vstupovat do obydlí, a to za asistence policie,“ konstatoval. Toho se chopil ministr, jenž prozradil, že se ptali v řadě zemí, jak se věc řeší, a např. z Polska se dozvěděli, že u našich severních sousedů je možné kontrolovat, čím lidé topí, a to i bez předchozího ohlášení.  

Podle ministra je navíc nezbytné, aby příslušné osoby kontrolovaly přímo v místě, aby bylo možné získat jasné důkazy, pokud by se kontrolovaná osoba rozhodla soudit. „Nepředstavujte si, že někomu do domácnosti vtrhne ozbrojené komando. To je nesmysl. Pokud to člověk odmítne, tak mu hrozí maximálně pokuta,“ doplnil šéf resortu.

V tu chvíli ale znovu vypálil senátor Vystrčil. Lidé, kteří topí PET lahvemi, barevnými časopisy a tak podobně, to dělají proto, že často nemají peníze na to, aby mohli topit něčím jiným. Tito občané vám rozhodně nezaplatí padesát tisíc. Viděno z tohoto pohledu jede zkrátka ministr Brabec absolutně špatnou cestou. Starosta Vomáčka senátora znovu podpořil. „Já vám řeknu, jak se ty pokuty budou vymáhat, přijdou další exekuce,“ vyjádřil svůj názor. A to je špatně.

My jsme souhlasili s tím, že nás Evropa donutila plýtvat penězi

Ve druhé polovině pořadu došlo i na tzv. kotlíkové dotace. Z publika se ozval občan – invalidní důchodce, který podle vlastních slov nemá dost peněz na to, aby vůbec mohl zažádat o tuto dotaci, která se proplácí až zpětně. Kde má např. invalidní důchodce vzít peníze na koupi nového kotle, jenž mu má být později proplacen.

Ministr Brabec se jal vysvětlovat. „Ta dotace je velmi vysoká, v Ostravě dostane 100 procent dotace. A ještě navíc mu celá řada firem umožní bezúročnou půjčku, takže ten kotel vlastně přivezou, nainstalují a dostanou zaplaceno z dotace.“

V tu chvíli se ozval pan Robert Lůžek, prodejce stavebnin. „My jsme souhlasili s tím, že nás Evropa donutila plýtvat penězi,“ rozohnil se. Na konkrétním příkladě ukázal dům, do kterého je podle nařízení EU nutné vložit stovky tisíc korun, aby vůbec bylo možné zažádat o kotlíkové dotace.

Student Plachký to viděl jinak. Prozradil, že ještě jako student na Slezském gymnáziu vysvětloval, co je třeba udělat pro kotlíkovou dotaci a lidé si jeho samého i jeho spolužáky vyslechli bez toho, aby na ně poštvali psy. Lidé si zkrátka nechávají poradit. Brabec dodal, že z EU dostaneme devět miliard na ekologické dotace pro fyzické osoby. „Tolik peněz nikdo dřív nezískal,“ pochválil sám sebe šéf resortu.

Do roku 2022 potřebujeme vyměnit 400 tisíc kotlů. Kde na to lidé vezmou?

Senátor Vystrčil znovu poukázal na to, že je třeba pomáhat především lidem, kteří si to nemohou dovolit a ne těm nejvychytralejším, kteří si ke kotlíkovým dotacím najdou cestu. „My nezjišťujeme finanční podmínky žadatelů. My v tuto chvíli dotujeme výměnu kotlů s ručním přikládáním. To jsou ty největší trosky, které produkují nejvíc škodlivin. Pokud je někdo bohatý, tak předpokládám, že nebude mít doma kotel – čtyřicet let starou trosku.“

Studentka z publika ale poukázala na další problém. „Jsem občan, zažádám si o dotaci na nový kotel, získám ji, koupím si kotel. Ale kde vezmu peníze na drahé topivo do toho kotle?“ ptala se slečna. Pan Lůžek doplnil, že si dnes lidé nejčastěji kupují hnědé uhlí, protože je levné. Lidé, kteří topí špatně záměrně, budou špatně topit dál. „Oni vybírají popelnice a s tím, co najdou, prostě topí, protože hromádka uhlí za třeba 250 korun, ta hromádka vám rychle zmizí.“ Pokud jde o zmíněné dotace, ty jsou vypláceny těm lidem, kteří ve frontě stojí první.

Ministr Brabec na to navázal a pana Lůžka vychválil. „Když si občan koupí kvalitní uhlí od pana Lůžka, tak ještě ušetří, protože ten kotel bude mít automatické přikládání,“ prohlásil.

Zásadní slova v závěru pronesl senátor Vystrčil. Připomněl, že do roku 2022 musíme vyměnit 400 tisíc kotlů. „Staré a špatné kotle nám zůstanou u lidí, kteří mají minimum peněz, a to jsem zvědav, co pak budeme dělat. Bude to velmi drahé,“ varoval člen horní komory parlamentu. Ministr Brabec na to konto jen nevěřícně kroutil hlavou. „To je velmi zajímavé slyšet od pravicového politika, takže vydáme další peníze na dotace.“  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš přirovnal Ester Ledeckou k Zátopkovi a Čáslavské. Demonstranti z Václaváku puknou vzteky, až si toto přečtou

19:51 Babiš přirovnal Ester Ledeckou k Zátopkovi a Čáslavské. Demonstranti z Václaváku puknou vzteky, až si toto přečtou

I přestože všechna média informují o demonstraci na Václaváku, jejímž terčem byl i šéf hnutí ANO And…