Respekt: Podstatné na rakouských volbách je...

24.05.2016 13:41

Podstatné na rakouských prezidentských volbách je, že ve druhém kole proti sobě stáli kandidáti Zelených a Svobodných, a nikoliv sociální demokrat a křesťanský demokrat, jak tomu bývalo v minulosti, píše na serveru Respekt.cz publicista Tomáš Lindner.

Respekt: Podstatné na rakouských volbách je...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslední předvolební mítink kandidáta na spolkového prezidenta Rakouska Norberta Hofera. Rakousko navždy. I tak by se dal přeložit refrén volební hymny

To podle něj odráží širší evropský trend. Od sociálních a křesťanských demokratů prý už jen málokdy vycházejí nové představy, které by voliče uměly strhnout. Výjimkou jsou jen reformátor italského politického systému Matteo Renzi, vůči uprchlíkům vstřícná Angela Merkelová a v radikální podobě pak Jeremy Corbyn v britské opozici.

Celý text je ZDE

Jinak se prý středopravicové a středolevicové strany staly jen správci, manažery zastupitelské demokracie. Ideje a silné příběhy v Evropě přicházejí právě od zelených, nebo od euroskeptických populistů.

Sociální i křesťanští demokraté se tak přiblížili středu, že mezi nimi ve většině Evropy jsou pouze technické rozdíly, které voliče nevzrušují.

A s novou ekonomickou či společenskou vizí, která by zastřešila každodenní management státu, nepřišli. „Zformulovat ji a získat pro ni voliče je nyní jejich úkolem, pokud nechtějí pasivně čekat na další porážky se zelenými a euroskeptiky. Protože ti vědí, co chtějí,“ uzavírá Tomáš Lindner.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…