Režisér Sedláček v ČT prozradil, co mu Zeman při udílení vyznamenání řekl do ucha

06.11.2014 19:20

Režisér Robert Sedláček byl hostem čtvrtečního Interview ČT24. V poslední době se proslavil například seriálem České století, ale také svým oděvem na předávání státních vyznamenání. Na Hrad si vzal obyčejnou mikinu.

Režisér Sedláček v ČT prozradil, co mu Zeman při udílení vyznamenání řekl do ucha
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Režisér Robert Sedláček v pořadu Interview ČT24
reklama

V úvodu hovořil právě o Českém století a dílu o 17. listopadu 1989. Sám ho prý jako sedmnáctiletý prožil a setkal se s řadou tehdejších klíčových aktérů. Obtížné prý bylo zpracovat rok 1968 a rok 1992. Protože to je pořád relativně „hořlavý materiál“, čerstvá historie. Při dělení Československa prý šlo o „prachy“, to byl prý pohled Pavla Kosatíka, nešlo o národovectví, ale o to, aby peníze z privatizace na Slovensku skončily ve specifických rukách.

Režisér počítá s tím, že v budoucnu budou historici jeho dílo kriticky hodnotit. „Co by taky jinak dělali, je to jejich práce,“ podotkl. Poznamenal k tomu, že velcí politici jako Masaryk nebo Havel byli vlastně také velkými herci. Nejtragičtější roli prý hráli politici v roce 1968. „Byl to ohňostroj marnosti,“ poznamenal k tomuto roku. "Ale já díky té zkušenosti s Českým stoletím jsem na nás Čechy vlastně hrdý,“ řekl. „Doklepali jsme to do toho, že máme své myslitele, svůj jazyk, svou důstojnost,“ pokračoval.

Předávání vyznamenání

V závěru pořadu pak došlo na předávání státních vyznamenání od prezidenta Zemana, to Sedláček přebíral v mikině. Prý absolutně nepočítal s tím, že nějaké vyznamenání dostane. Prý mu volal předešlý víkend šéf protokolu Jindřich Forejt. "A já jsem říkal, že jsem mladej a ptal jsem se za co,“ poznamenal k tomu. Prý si rozmýšlel, jestli to příjme, ale druhý den už byl rozhodnutý.

Režie pořadu nabídla opakovaný záznam z předávání vyznamenání v den státního svátku 28. října, na které do Vladislavského sálu Pražského hradu dorazil režisér v mikině. Moderátorku Světlanu Witowskou zajímalo, co si v okamžiku povídali, kdy Zeman udílel Sedláčkovi vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti umění,  jak bylo patrné ze záběrů České televize. "Tak ty sis tu bundu nechal!" byla slova Miloše Zemana, který se prý na Sedláčka zlobil.

Proč si ale režisér vzal onu mikinu a čekal tak nepřátelské reakce veřejnosti? „To, že mi nadávaj, to je v pořádku. Já jsem čekal, že mě prohlásí za burana a za hlupáka, ale že budu terčem ohňostroje nenávisti, to jsem nečekal. Víte, když se o sobě na sociální síti dočtete, že jste prase, sra*čka nebo zm*d, to je něco,“ podotkl k tomu režisér. On prý není oficiálním činitelem a chodí oblečen svobodně. „Já ať řeknu cokoliv, tak jen lidem potvrzuju, co si myslí,“ uvedl k tématu. „Já jsem viděl tolik neslušných lidí v kravatě,“ rozváděl dál téma.

Nakonec prozradil, že by rád natočil film o prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi, protože to byla přitažlivá osobnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize bude platit za lež o Vitáskové. Je to pravomocné

8:16 Česká televize bude platit za lež o Vitáskové. Je to pravomocné

Jasné slovo soudce. Česká televize musí bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové…