Řízení agendy EU, o které byl spor, zůstane Úřadu vlády

05.08.2013 6:09

Téměř dva roky trvající anomálie, kdy mělo Česko hned dva státní tajemníky pro EU, je u konce. Ministr zahraničí úřednické vlády Jan Kohout zbavil svého prvního náměstka Jiřího Schneidera povinností vyplývajících z této funkce.

Řízení agendy EU, o které byl spor, zůstane Úřadu vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jan Kohout
reklama

Post, kvůli kterému v létě 2011 panovalo napětí mezi TOP 09 a ODS, tak Kohout přenechal výhradně Úřadu vlády. Napsal to dnes deník E15. Na úřadu vlády funkci státem pověřeného tajemníka pro evropské záležitosti zastává Vojtěch Belling.

"Panu Schneiderovi jsem zkrátil titul na vizitce. Post státního tajemníka na Ministerstvu zahraničních věcí totiž nedával smysl. Všechny velké problémy na evropských radách se řešily až u premiérů, a proto by i na Úřadu vlády měl být člověk, který evropskou politiku jednotlivých resortů bude koordinovat," řekl Kohout týdeníku Euro.

Spor mezi Nečasem a Schwarzenbergem

Schneider byl státním tajemníkem pro EU jmenován počátkem září 2011 necelý týden po Bellingovi. Za zdvojením funkce prvního úředníka pro Evropu stál spor mezi tehdejším premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) o to, kdo bude koordinovat evropskou politiku jednotlivých úřadů státní správy. Zatímco Schwarzenberg prosazoval to, aby hlavní díl zůstal na jeho ministerstvu, Nečas chtěl, aby měl větší kontrolu jeho úřad.

Úprava Schneiderovy funkce je další personální změnou na Ministerstvu zahraničních věcí, kterou Kohout provedl. V červenci ministr odvolal vrchní ředitelku sekce ministra zahraničí Kateřinu Weissovou a generálního sekretáře ministerstva Jaromíra Plíška a z funkce náměstkyně pro konzulární záležitosti Veroniku Kuchyňovou-Šmigolovou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

7:41 Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

TÝDEN V MÉDIÍCH Aktivitou ve spřátelených médiích hýří v posledních dnech generální ředitel České te…