Roman Janoušek otevřeně promluvil: Lidem se začne stýskat po ODS. Vážím si Klause

02.12.2013 8:01

Velký rozhovor s kontroverzním Romanem Janouškem přinesl magazín Týden. Podnikatel, některými označovaný za pražského „kmotra“, v něm hájil právo podnikatelů stýkat se s politiky, a také prozradil, že přehodnocuje svůj dosavadní život. S politiky se prý už ani nezdraví na ulici, aby je nekompromitoval.

Roman Janoušek otevřeně promluvil: Lidem se začne stýskat po ODS. Vážím si Klause
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Podnikatel Roman Janoušek
reklama

V úvodu rozhovoru, který vedl zkušený politický reportér Jaroslav Plesl, se Janoušek ohradil proti označení „politický podnikatel“, které prý v nedávném rozhovoru použil s nadsázkou. Ve skutečnosti jsou prý ke každému podnikání potřeba informace. „Kdo má přesnější a včasnější informace, získává náskok. Tak se podle mě chová každý, kdo má tu možnost,“ vysvětluje. Informace si podle něj v devadesátých letech vyměňovali všichni, protože jak podnikatelé, tak politici se potřebovali rychle naučit svoje řemeslo.

Toto však podle něj rozhodně neznamená, že by fungovaly nějaké kmotrovské struktury. „Neznám nikoho, kdo by si nějakým násilným způsobem vynucoval právo, což by asi kmotr dělat měl,“ upozorňuje. Podle něj heslo boje proti kmotrům vzniklo proto, že po revoluci se všem dařilo a mysleli si, že to půjde donekonečna. A když se růst zastavil, nedokázali se s tím smířit. „Tak se začal hledat viník, a to jsou ti `kmotři`,“ vysvětluje.

Fotogalerie: - Výkonná rada zdecimované ODS

Zasedala výkonná rada zdecimované ODS
Exprimátor Bohuslav Svoboda
Tomáš Chalupa se zdraví  s Bohuslavem Svobodou
Miroslava Němcová
Pozdrav s bývalým primátorem bohuslavem svobodou
Jan Zahradil

Pak zavzpomínal, jak se v devadesátých letech dostali na vlivná místa lidé, kteří si na rozdíl od rozkastované západní Evropy byli rovni. „Mohli jste chodit na tenis s primátorem, řada lidí hrála tenis s prezidentem. Podnikatelé se setkávali ve veřejných prostorách. Pokračovala ta doba beztřídní pospolitosti,“ vzpomíná.

Dnes prý už nic takového možné není, i díky moderní technice, takže se politici bojí veřejně setkat s podnikatelem. „Lidé začali šeptat, na záchodech se pouští voda. Připomíná mi to slavný film Ucho,“ vykládá podnikatel pro magazín Týden. Pak doplnil zážitek, jak nedávno na ulici náhodou potkal nejmenovaného politika. "Když jsem si představil, jak se tam zastavíme a promluvíme si o tom, jak se mají naše rodiny, a druhý den bude v novinách nějaký komentář, tak jsem ho radši ani nepozdravil, abych ho nekompromitoval,“ vzpomíná.

ParlamentníListy.cz však letos na jaře přinesly informaci, že s Janouškovým distancem od politiků to přece jen není tak horké. Ve Špindlerové Mlýně se měl v restauraci potkat například s bývalým prezidentem Václavem Klausem a i dalšími politickými osobnostmi, které dorazily do restaurace místního vyhlášeného hotelu.

S některými politiky se však podle vlastního přiznání rozešel ve zlém, například s bývalým předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem. „Podvedl mě. Dal jsem mu facku a rozešli jsme se,“ zavzpomínal minulý rok v rozhovoru pro MF Dnes.

Politiku a byznys podle Janouška nikdy nepůjde úplně oddělit. „Je tady tendence úplně izolovat politiky od okolního světa, což je nemožné. Nereálné,“ obává se. Politik vždy musí mít nějakou zpětnou vazbu, kterou mu podnikatelé vždy budou zprostředkovávat. „Dnešní hon na čarodějnice, kdy je každý kontakt politika s někým ze soukromé sféry považován za něco nekalého, považuji za přehnaný. Politikům teď vůbec nezávidím,“ ujišťuje.

Myslel jsem si, že jsem iron man

ODS, se kterou byl dlouhodobě spojován, má nyní velké problémy. Sám prý sleduje velmi pozorně pražskou organizaci, kde vidí hlavní problém ve špatných vztazích mezi členy. „To je jako v rodině. Když se začne prát špinavé prádlo na veřejnosti, tak rodina ztrácí důvěru,“ myslí si. Teď prý straně chybí charismatičtí lídři, kteří ji stmelovali, jako Václav Klaus, nebo Pavel Bém. „Značka ODS je v tuto chvíli nevěrohodná. Ale zároveň je tak zavedená, že se po ní voliči začne stýskat. Jen bude muset najít lidi, kteří tomu budou věnovat energii a čas,“ doplňuje podnikatel.

Bylo prý chybou, že se ODS rozešla se svým zakladatelem Václavem Klausem. „Osobně si Václava Klause velmi vážím. Myslím, že toho pro naši zemi i pro ODS udělal hodně,“ říká Janoušek. ODS, pokud chce v budoucnu být významnou politickou silou, se podle něj se svým prvním předsedou bude muset vyrovnat mnohem kultivovaněji, než to dělá dosud.

Složité období má prý za sebou i on sám. Na celé léto zmizel do zahraničí, kde bilancoval své dosavadní podnikání. „Když jsem zjistil, že mě pořád někdo sleduje, že mám napíchnuté všechny telefony a půlku pracovní doby poslouchám, co všechno se na mě připravuje, přestalo mě to bavit,“ vzpomíná. Právě v té době prý začal ve zvýšené míře konzumovat alkohol a začal mít psychické potíže.

A nakonec jej varoval jeho zdravotní problém s hlavou, která mu musela být operována. „Dřív jsem si myslel, že jsem iron man, že vydržím všechno, ale když pak ležíte pod přístroji, tak to přehodnotíte,“ prozrazuje. Proto se prý v létě rozhodl, že přestane pít a nebude již věnovat tolik energie své práci.

Janouškovo „letní rozjímání“ v sídle v chorvatském Zadaru tehdy média spojovala především se zásahem protikorupční policie v jeho kancelářích, který proběhl během červnové velké protikorupční akce, jež sahala až na Úřad vlády. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…