Roman Šmucler šokuje: Bez korupce to v našem zdravotnictví nejde

21.11.2016 13:10

Zubařů je u nás hodně, a přitom je jich nedostatek. Proč tomu tak je, vysvětloval v internetové televizi DVTV v rozhovoru s Danielou Drtinovou známý zubař Roman Šmucler, který se na podzim příštího roku stane prezidentem České stomatologické komory.

Roman Šmucler šokuje: Bez korupce to v našem zdravotnictví nejde
Foto: top09.cz
Popisek: Roman Šmucler

„Jak se má zubař v Česku?“ zajímalo nejprve Drtinovou. „Máme několik jakoby oddělených vesmírů stomatologů. Takže máme stomatology v Praze, kteří žijí a pracují na úrovni jako jejich kolegové v Německu a Švýcarsku, poskytují stejnou úroveň péče. Pak je střední segment, kde myslím, že se mají stomatologové také docela dobře, ale už je to o hodně složitější. Třeba když si chce pacient doplatit výplň, tak nesmí. Tak se různě vymýšlí, jak to obejít. Pak je segment, kde se vše dělá podle úhrad pojišťovny. A tam je to těžké, hlavně pro pacienty, protože stomatologa najít nemůžou,“ uvedl Šmucler.

Lidé, kteří nemají peníze, se domluvit nemůžou

Stomatologové totiž mají například dělat plombu za 270 Kč, což prý nejde. „To je, jakoby někdo nařídil, že auto se má prodávat za 50 tisíc korun. Pro velkou většinu české stomatologie se děje to, že se nějak všichni domluví, že volant a brzdy jsou vedle. Ale lidé, kteří nemají peníze, se domluvit nemůžou a výsledek je v tom, že nemohou najít stomatologa. Člověk nemůže říct, já to nechci dělat za ty peníze. On může říct jediné – já nemám kapacitu. To je ten tzv. nedostatek zubních lékařů. Máme rekordní množství zubařů v Čechách, ale nemáme dost zubních lékařů, kteří by byli schopni dělat za ty peníze. Třeba máte zubní protézu koupit za víc peněz, než vám zaplatí pojišťovna, a ještě ji dělat, to prostě nejde,“ vysvětlil.

Jak dostat peníze ke stomatologům

Co bude chtít pro stomatology v čele jejich komory vybojovat? „Musíme předně vymyslet, jak se tam ty peníze dostanou. Dnes už to funguje několika systémy. Buď to vyřešíme nějak centrálně, to by třeba souviselo s tím, že se navýší platba od zdravotních pojišťoven. Možná jako v některých zemích může být podmíněna určitým typem klientely. Třeba nemusí být stejná platba ve velkých městech. Další věc je, a to už se děje, že je tam nějaká forma dotace. Méně se mi líbí to, že třeba vzniknou krajská zubní střediska, městská zubní střediska. Částečně to vzniklo. David Rath třeba takovou věc udělal ve středních Čechách,“ uvedl Šmucler.

Dokáže si představit, že ztráta lékaře, který pracuje na odlehlém venkově, mu bude uhrazena, spíše než kdyby se navyšovaly platby všem zubařům.

Někteří jeho kolegové si spočítali, kolik výplní si mohou dovolit dotovat: „Řada starších kolegů to dělá tak, že spočítá určitý počet lidí, kterým léčbu mohou dotovat. Vím, že někteří mají spočítáno, že dělají týdně šest deset výplní na pojišťovnu, protože to si mohou dovolit do toho dát, protože jsou lékaři, ale víc lidí nemohou vzít. Protože kdyby brali všechny, tak zkrachují.“

Podle Šmuclera hrozí, že skončí zubaři na venkově. Řešením by bylo, kdyby si pacienti mohli doplácet rozdíl mezi cenou a tím, co hradí pojišťovna. Tento rozdíl může činit dvě až tři stovky nebo také tisícikoruny, záleží na velikosti plomby. Podobně, jako je to v případě korunek. A nemusely by se do stomatologie lít velké peníze.

Bez korupce to prý nejde

Bez korupce to ve zdravotnictví nejde, říká také Šmucler. Není to prý přímo obálkovou metodou, ale jako za socialismu: „Já pro tebe tohle, ty pro mě tohle.“ Sám prý v korupci nejede.

Neschvaluje to, ale chápe, že nemocnice mají protekční pacienty. „Nemocnice, která nemá kulichy, tak prostě skončí. Vždyť to víte, kolik je dotací, ekonomika je tím řízená. Já si třeba postavil lineární urychlovač za vlastní peníze. Ale kolik jich vzniklo za dotace, kolik jich vzniklo z grantů...“

Ve fakultní nemocnici by měl kulichy, protože bez nich to nemůže fungovat. „Já jsem byl zástupcem primáře na Karláku a v určité fázi jsem si řekl, že to nechci dělat. Já jsem i známá osoba, já nechci být zavřenej, nechci mít problémy,“ uvedl s tím, že to viděl i v Německu a Americe. Jen u nás je to prý extrémní.

Uvedl také, že zná zařízení, kde se vše děje tak, jak se má, a vypadá to tam, jako by teď odtáhly německé jednotky a jako by byl rok 1945.

Celé video je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

9:45 Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

Fyzickým střetem s nepřizpůsobivým občanem začal v Plzni mítink SPD. A jakoby symbolicky byl zakonče…