Romové si přišli na Ministerstvo kultury pro dotace: takhle dopadli

11.07.2019 13:40

ParlamentníListy.cz ve čtvrtek získaly výsledky dotačního řízení na rok 2019 v programu Podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích menšin. Z tabulky vyplývá, že několik romských spolků dostalo přes dva miliony korun na své aktivity. Další romské spolky a projekty uspěly rovněž. Vyplývá to pro změnu z přehledu přidělených dotací v rámci podpory integrace příslušníků romské menšiny za rok 2018.

Romové si přišli na Ministerstvo kultury pro dotace: takhle dopadli
Foto: Redakce
Popisek: Romea
reklama

Anketa

Hájí premiér Babiš dobře zájmy České republiky v EU?

91%
9%
hlasovalo: 17591 lidí
O dotace v programu Podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích menšin na rok 2019 usilovaly desítky souborů, spolků a sdružení. Dá se říci, že uspěli všichni. Nula je pouze v kolonce Tuke.TV, z. s., což prý je romská online televize. Její samostatné webové stránky se mimochodem najít nedají.

Ostatní romské aktivity ovšem takovou smůlu neměly. Tak například Demokratická aliance Romů ČR obdržela z resortu kultury pro rok 2019 rovný 1.100.000 korun. Šlo o projekt Kereka.

Aktivistický spolek Romea získal 850 tisíc korun pro projekt Romano voďi, v překladu romská duše. O tomto projektu je řada informací, většina ale několik let stará. Nic aktuálního ParlamentníListy.cz v souvislostí s Romeou a tímto statisícovým projektem nenašly.

Další, kdo zažádal a uspěl, bylo Společenství Romů na Moravě. To předložilo projekt Romano hangos, za což jim byla udělena dotace 880 tisíc. Při pohledu na webové stránky lze vidět, že jde zřejmě o zpravodajskou činnost Romů. Aktuální článek například uvádí, že „Další brněnská ubytovna bude vystěhována, město se o rodiny nechce postarat“. Jiný text apeluje na možný nárůst násilí titulkem „Extremismus je na vzestupu. Deset let po Vítkovu rány pořád pálí“.

Oficiální tabulka resortu kultury Antonína Staňka

Poslední z úspěšných žadatelů v rámci dotační podpory pro rok 2019 se v oblasti romské kultury stal spolek Romano džaniben. Ten obdržel 440 tisíc na projekt Romano džaniben. I ten má zřejmě webové stránky. Ty se podle vlastních slov soustředí na romistické studie. Poslední publikovaný materiál ovšem pochází z února 2017: „Někdy jsem rebelka, jindy slušná holka. Kulturní modely násilí z pohledu romských dívek,“ konstatuje dva roky starý článek.

Žádné bližší informace se o téměř půl milionové sumě nedají dohledat.

Poněkud spořejší a přehlednější je naopak situace u dotací z roku 2018. Na podporu integrace příslušníků romské menšiny byly vyplaceny zhruba dva miliony. Jedna přidělená suma dosáhla 130 tisíc korun. Jednalo se o podporu velmi kvalitního sboru Čhavorenge 2018. Podpora romské hudební, pěvecké a taneční skupiny Loly Růža stála 40 tisíc korun, Výbor pro odškodnění romského holocaustu Hořice získal 27 tisíc. Romské středisko Drom v Brně dostalo 215 tisíc na projekt „Pojď se bavit s námi“ a sto tisíc obdržela na diskusní a přednáškový program Knihovna Romafuturismo na Praze 2.

Ale třeba konzultační setkání pro umělce zaměřené na poznávání romské kultury a specifika práce s romskými dětmi a komunitou nedostalo ani korunu.

Tématem dotací Ministerstva kultury se vzhledem k jejich rozsahu budeme zabývat i nadále.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Do ha*zlu, migranti!“ Český kamioňák ve Francii unikl z léčky. A natočil policejní zátah

21:43 VIDEO „Do ha*zlu, migranti!“ Český kamioňák ve Francii unikl z léčky. A natočil policejní zátah

„Kdo říká, že to polevilo, tak tady jasně vidíte, že nic nepolevilo,“ říká o migrační vlně český řid…