Rozhodl jsem se a ulevilo se mi. Vybral jsem si práci patriota, vykládal hejtman Hašek v ČT

23.04.2014 23:02

Jihomoravský hejtman a poslanec za ČSSD Michal Hašek nadále bude už jen hejtmanem, funkce poslance se dnes vzdal. „Svým způsobem se mi ulevilo, že jsem se definitivně rozhodl. Vybral jsem si práci patriota a věřím, že pro svůj kraj udělám ještě hodně dobré práce,“ komentoval své rozhodnutí v pořadu Události, komentáře na ČT24.

Rozhodl jsem se a ulevilo se mi. Vybral jsem si práci patriota, vykládal hejtman Hašek v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

Hašek prozradil, že již podepsal příslušný notářský zápis, který plánuje předat předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi nejpozději příští středu. Funkci poslance tak bude oficiálně zastávat do 30. dubna.

Od loňských předčasných parlamentních voleb, v nichž Hašek jako hejtman získal také poslanecký mandát, měl půl roku na to, aby se rozhodl pro jednu z funkcí. Podle vlastních slov čekal na sestavení vlády a na celkové vykrystalizování situace ohledně kumulace funkcí. Až poté se prý mohl rozhodnout.

„Chci vědět, jestli to usnesení vzniklo z principu, nebo jestli se to týkalo jen hejtmanů, kteří pomohli ČSSD nahoru k moci,“ poznamenal Hašek. Dodal, že sám usiloval o prosazení takzvaného klouzavého mandátu, na jehož základě, pokud by byl přijat, by stejně hejtmani o svůj post poslance přišli.

Zdůraznil ale zároveň, že je loajální straník, který by proti své straně nikdy nevystoupil. Nyní prý pouze vyřešil svůj problém, zaměří se už jen na problémy svého kraje a bude kandidovat znovu na post předsedy Asociace krajů ČR. Pozornost, kterou mu nyní věnují média, příliš nechápe.

Funkci hejtmana jsem vykonával s plným nasazením

Mnohá média také vyčítala Haškovi nevalnou docházku na sněmovních jednáních, on to však odmítá a statistiky serveru kohovolit.eu považuje za pochybné. Práce hejtmana je však podle jeho názoru velmi náročná. „Hejtmanem jste 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, se zapnutým mobilem, skončíte až s odchodem z funkce.  Žádné volno není. A každý ví, že jsem tuto funkci vždy vykonával s plným nasazením,“ poznamenal.

Senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (ODS) považuje toto usnesení ČSSD jako nepříliš dobré řešení uměle vytvořeného problému. Dokonce to považuje za podvod na voličích, kteří si zvolili do sněmovny úspěšné hejtmany, aby ti byli vzápětí staženi pryč.

„Někteří aktivisté si myslí, že čím více zákonů, tím více dobra. Považuji to za úplnou ptákovinu, já bych takový zákon nikdy nepodpořil,“ vyjádřil se ke klouzavému mandátu. Ve sněmovně prý přece nemůžou být nezaměstnaní, lidé, kteří žádnou profesi nemají.

Komentátor Alexandr Mitrofanov z Práva soudí, že se nyní dostává Haškovi tolik mediální pozornosti proto, že se na něj nahlíží jako na jediného člověka, který může sestřelit předsedu sociální demokracie a premiéra Bohuslava Sobotku. „Bude na to mít víc času, navíc bude mít podporu hejtmanů, které může použít jako beranidlo,“ míní novinář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

18:45 Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

BIS opět budí pozornost veřejnosti. Jen pár dní poté, co světlo světa spatřila veřejná část zprávy B…