Rozsáhlá investigace: Zakázky na zbraně pro Ukrajinu. 770 milionů dolarů pryč

16.05.2025 17:09 | Monitoring

Ukrajina během války zaplatila stovky milionů dolarů zahraničním zprostředkovatelům za zbraně, z nichž část nikdy nedorazila nebo byla vadná. Investigace deníku Financial Times odhalila neuskutečněné kontrakty, předražené a nefunkční dodávky i možné případy korupce. V pochybných zakázkách se ztratilo zhruba 770 milionů dolarů.

Rozsáhlá investigace: Zakázky na zbraně pro Ukrajinu. 770 milionů dolarů pryč
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Zelenskyj a předsedkyně EK Ursula von der Leyenová

Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 se ukrajinská vláda ocitla pod obrovským tlakem zajistit dostatek vojenského vybavení a munice pro obranu země. Zatímco státy NATO poskytovaly rozsáhlou vojenskou pomoc, Kyjev byl zároveň nucen nakupovat zbraně i samostatně – často prostřednictvím zahraničních zprostředkovatelů. Investigace deníku Financial Times, která vychází z uniklých dokumentů, soudních spisů a rozhovorů s úředníky, zbrojaři a vyšetřovateli, odhalila vážné problémy spojené s přibližně třemi desítkami smluv s výrobci zbraní.

Ukrajina podle těchto zjištění zaplatila zahraničním obchodníkům se zbraněmi zálohy ve výši 770 milionů dolarů za dodávky, které buď nikdy nedorazily, nebo byly nekvalitní či zcela nepoužitelné.

V některých případech bylo uvedeno, že ukrajinští představitelé zaplatili velké částky předem málo známým společnostem za munici, která dosud nebyla dodána v důsledku zvýšení celosvětové poptávky. Někteří výrobci zbraní však tvrdí, že jsou obětí korupce ze strany ukrajinských úředníků.

Ztráta 770 milionů dolarů přitom pro Ukrajinu představuje významnou část z jejího obranného rozpočtu, který se od začátku války pohybuje mezi 6 až 8 miliardami dolarů ročně.

Anketa

Bude na Ukrajině koncem roku 2025 mír?

14%
78%
hlasovalo: 2864 lidí
Ukrajina nyní usiluje o navrácení 309 milionů dolarů soudní cestou a dalších 460 milionů se snaží získat zpět prostřednictvím předsoudních jednání s dodavateli.

Deník Financial Times se podrobněji zaměřil na dva zmařené zbrojní obchody s neznámými americkými i evropskými obchodníky se zbraněmi.

Jedním z popsaných případů byla zakázka uzavřená státní firmou Progress s americkou společností OTL Imports z Arizony, vedenou tehdy osmadvacetiletým podnikatelem Tannerem Cookem, který měl ukrajinské straně slíbit dodání munice a granátů od srbského výrobce. V listopadu 2022 mu byla vyplacena záloha ve výši 17,1 milionu eur. Munice však nikdy nedorazila a peníze zmizely. Ukrajinská strana podala případ k Národnímu protikorupčnímu úřadu a vyhrála arbitrážní řízení ve Vídni, které jí přiznalo nárok na 21,3 milionu eur včetně úroků.

V rámci druhého nevydařeného obchodu plánovali ukrajinští úředníci nakoupit zásoby staré munice z bývalých sovětských států. Ukrajinská státní firma Spetstechnoexport uzavřela smlouvu s americkou společností Regulus Global, která Ukrajině nabídla dodávku desítek tisíc kusů dělostřelecké munice ráže 155 mm, přičemž nabídka měla být považována za strategicky významnou, protože munice měla pocházet ze země s úzkými vazbami na Rusko.

Ukrajinská strana uzavřela obchod, jehož celková hodnota se mohla v závislosti na objemu vyšplhat až na 1,7 miliardy dolarů. V rámci plnění dohody zaplatila firma Spetstechnoexport zálohu ve výši 162,6 milionu dolarů. Regulus však porušil podmínky smlouvy, zboží nedodal a přestal komunikovat. Ukrajinci se proto obrátili na arbitrážní soud v Londýně.

Na problémy s dodávkami zbraní se postupně začalo upozorňovat i uvnitř samotné Ukrajiny. Objevila se podezření na korupci a zneužívání pravomocí mezi některými úředníky a státními zprostředkovateli. V reakci na to prezident Volodymyr Zelenskyj nechal odvolat řadu představitelů zapojených do zbrojních zakázek, někteří z nich čelí trestnímu stíhání a několik desítek zakázek v současnosti vyšetřují ukrajinské orgány.

Bývalí ukrajinští úředníci mezitím hájí spolupráci se zahraničními zprostředkovateli tím, že pomáhali uzavírat citlivé obchody se zbraněmi se zeměmi, které si kvůli geopolitickým důvodům nepřály být s Ukrajinou veřejně spojovány. „Stínový“ nákupní proces dle jejich názoru sehrál důležitou roli ve chvílích, kdy Ukrajině po invazi docházela munice. Zároveň ale vedl k závislosti na obchodnících motivovaných pouze ziskem, které bývalý ministr obrany Oleksij Reznikov označil za cynické „obchodníky se smrtí“.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 28 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

14:55 „Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

Čtyři strany, čtrnáct krajských jedniček, šest témat. Číselnou symboliku na tiskové konferenci SPD k…