Rozsáhlá investigace: Zakázky na zbraně pro Ukrajinu. 770 milionů dolarů pryč

16.05.2025 17:09 | Monitoring

Ukrajina během války zaplatila stovky milionů dolarů zahraničním zprostředkovatelům za zbraně, z nichž část nikdy nedorazila nebo byla vadná. Investigace deníku Financial Times odhalila neuskutečněné kontrakty, předražené a nefunkční dodávky i možné případy korupce. V pochybných zakázkách se ztratilo zhruba 770 milionů dolarů.

Rozsáhlá investigace: Zakázky na zbraně pro Ukrajinu. 770 milionů dolarů pryč
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Zelenskyj a předsedkyně EK Ursula von der Leyenová

Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 se ukrajinská vláda ocitla pod obrovským tlakem zajistit dostatek vojenského vybavení a munice pro obranu země. Zatímco státy NATO poskytovaly rozsáhlou vojenskou pomoc, Kyjev byl zároveň nucen nakupovat zbraně i samostatně – často prostřednictvím zahraničních zprostředkovatelů. Investigace deníku Financial Times, která vychází z uniklých dokumentů, soudních spisů a rozhovorů s úředníky, zbrojaři a vyšetřovateli, odhalila vážné problémy spojené s přibližně třemi desítkami smluv s výrobci zbraní.

Ukrajina podle těchto zjištění zaplatila zahraničním obchodníkům se zbraněmi zálohy ve výši 770 milionů dolarů za dodávky, které buď nikdy nedorazily, nebo byly nekvalitní či zcela nepoužitelné.

V některých případech bylo uvedeno, že ukrajinští představitelé zaplatili velké částky předem málo známým společnostem za munici, která dosud nebyla dodána v důsledku zvýšení celosvětové poptávky. Někteří výrobci zbraní však tvrdí, že jsou obětí korupce ze strany ukrajinských úředníků.

Ztráta 770 milionů dolarů přitom pro Ukrajinu představuje významnou část z jejího obranného rozpočtu, který se od začátku války pohybuje mezi 6 až 8 miliardami dolarů ročně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…