Ruply nervy: Tusk vyhlásil válku prezidentu USA a peskoval kritiky EU. No a Martin Schulz rovnou zapráskal bičem, raději se posaďte

1. 2. 2017 10:25

Martin Schulz skončil jako předseda Evropského parlamentu a začal se naplno věnovat své misi v Berlíně, na jejímž konci má být vystřídání Angely Merkelové v čele kancléřství. A do politického souboje se pustil zostra.

Ruply nervy: Tusk vyhlásil válku prezidentu USA a peskoval kritiky EU. No a Martin Schulz rovnou zapráskal bičem, raději se posaďte
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu
reklama

Nejprve ujistil, že se nikdy nevzdá hodnot svobody, demokracie, právního státu a plurality. „Říkám to schválně. Právě proto, že americký prezident chce stavět zdi, uvažuje o mučení, útočí na ženy, náboženské komunity, menšiny, umělce a intelektuály,“ cituje Schulzova slova server Express.

Pak pokračoval ve svém exkurzu po nepřátelích do Francie, kde se zaměřil na Národní frontu Marine Le Penové. „Jmenují se Národní fronta. U nás jsme taky měli takovou agresivně nacionální stranu,“ připomněl sociální demokrat Hitlerovu Národně socialistickou německou dělnickou stranu. „Kam tento slepý nacionalismus vede, jsme my zjistili už v první polovině dvacátého století,“ vzkázal do Paříže.

CELÝ TEXT SE SCHULZOVÝM VYSTOUPENÍM ZDE

A pak přes hitlerovský můstek zúčtoval s domácí opozicí. „Právě z tohoto důvodu ta strana Hoeckesů, Gaulandů a Petryových není žádnou Alternativou pro Německo, ale Ostudou pro Německo,“ rozohnil se muž, pro kterého pro jeho přístup k oponentům Nigel Farage v Bruselu razil přezdívku „kápo z koncentráku“.

Pak přešel k dalším zemím a politikům, které je třeba odmítnout. Nemohl samozřejmě opomenout maďarského premiéra Viktora Orbána, kterého obvinil, že svým přístupem k migraci „rozděluje kontinent“. Schulz vykládal, jak Německo klidně i osamoceně pomáhá ostatním zemím, protože věří v solidaritu a neváhá investovat své peníze, když se někdo cítí ohrožený.

„Ale pokud si někteří členové EU vykládají solidaritu takto: financování zemědělských fondů nebo strukturálních fondů ano, ale solidaritu pro uprchlíky ne, pak budoucí spolková vláda bude muset zohlednit tuto jejich solidaritu v uprchlické politice v příštím rozpočtovém období EU,“ vyjádřil se Schulz zcela jasně.

Anketa

Jste zkorumpovaná pakáž, odbyl Andrej Babiš redaktorku pořadu Reportéři ČT. Vadí vám to?

10%
90%
hlasovalo: 9161 lidí

Nejhorším propagátorem tohoto odporu k solidaritě je podle Schulze právě maďarský premiér Orbán. A volební lídr SPD považuje za „urážku Německa“ a „otevřený útok na zájmy spolkové republiky“, že si některé strany, konkrétně bavorská vládní CSU (koaliční partner sociálních demokratů), dovolí této politice tleskat.

Žádná mýtická národní suverenita se vám nevrátí. Musíte se ještě víc stmelit

K Schulzovu postoji se přidal jeho donedávna ještě kolega z „velké trojky EU“, evropský prezident Donald Tusk, kterého cituje agentura Reuters. Tusk v dopise premiérům a prezidentům před víkendovým summitem na Maltě varoval, že EU čelí „největším výzvám ve své historii“. Důvodem je podle něj fakt, že Brusel dnes musí čelit současně expanzi Ruska, Číny, radikálního islamismu a teď tuto sestavu nebezpečí doplnil i prezident Trump.

CELÝ TEXT ZDE

Evropským lídrům vzkazuje, že proti těmto nebezpečím se musí stmelit a ať je ani nenapadne nyní uvažovat o nějakém uvolnění evropské integrace. „Dezintegrace EU by nevedla k obnovení nějaké mýtické národní suverenity, ale naopak k závislosti na supervelmocech. USA, Rusku nebo Číně. Jenom společně můžeme být nezávislí,“ zakončil své vývody europrezident Tusk.

Načež vyzval členské státy, aby učinily „spektakulární krok“, změnily náladu Evropanů a „pozvedly evropskou integraci na zcela novou úroveň“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …