Ruská cenzura se pořádně rozjela, hlásí z Moskvy opoziční list

21. 4. 2015 10:11

Ruská cenzura podle spolupracovníka ruského opozičního listu Vedomosti Andreje Sinicina přitvrzuje. Den před premiérou v ruských kinech úřady zakázaly promítat americký film Dítě 44. Problém měly ruské úřady i s videem, na kterém tancují spoře oděné školačky údajně obscénní tance.

Ruská cenzura se pořádně rozjela, hlásí z Moskvy opoziční list
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Budova státní dumy

Americký film Dítě 44 vypráví o agentovi sovětské tajné služby, který vyšetřuje masové vraždy dětí. Distributor filmu Central Partnership dle ironického komentáře Sinicyna dospěl po „přátelském přesvědčování“ ze strany ruských úřadů k názoru, že ukazovat takový film před blížícími se oslavami 70. výročí sovětského vítězství ve Velké vlastenecké válce je nevhodné. „Ruským úřadům se nelíbilo ani video, které se šíří ruským internetem rychlostí blesku. Spoře oděné školačky z Orenburgu v národních barvách na něm provozují poněkud lechtivější variaci tanečních pohybů. Vyšetřovatelé posuzují video jako důkaz obscénnosti. Narychlo kvůli celé záležitosti zasedala rada města a znepokojena je údajně i celá ruská veřejnost. Generální prokurátor varoval ruské taneční školy, aby od podobných záležitostí upustily,“ informuje Sinicyn.

celý text v angličtině najdete ZDE

„Od doby, kdy ruské úřady zakázaly produkci Wagnerovy opery Tannhäuser v Novosibirsku pro údajný protináboženský kontext, si nemůže být žádné divadlo v Rusku jisté. Nedávno si zase stěžovali sami herci na hru Banščik, kde se objevují vulgární slova a spoře oděné ženy a hra tak porušuje zákon o cenzuře. V důsledku toho byla premiéra hry odložena. V Jekatěrinburgu zase úřady zavřely výstavu s názvem Triumf a tragédie: Spojenci ve 2. sv. válce, údajně z důvodu opravy budovy muzea. Jeden z místních novinářů však naznačuje, že měla v celé záležitosti prsty Ruská federální bezpečnostní služba,“ podává Sinicyn důkazy o údajné „přituhující“ ruské cenzuře.

video z vystoupení ruských školaček najdete ZDE

Ideologická válka Ruska s jeho nepřáteli doma i v zahraničí dle Sinicyna nabírá na obrátkách. „Zatímco dříve mohl člověk za hájení zájmů ruské pravoslavné víry očekávat podporu a veřejnou pochvalu, nyní může hájení nejasně definovaných pojmů jako tradiční hodnoty či morálka přinést jeho autorovi kariérní posun,“ konstatuje s nadsázkou Sinicyn a už zcela vážně upozorňuje na to, že prostor pro svobodné myšlení a jednání se v Rusku stále zužuje. „Veřejná správa je sešikována v jeden celek a bez výhrad plní příkazy z nejvyšších míst. Podle ministra kultury je prý nejvyšší čas učinit přítrž nekonečným pokusům o schizofrenní sebereflexi. Ve skutečnosti tím chtěl říci, že jakýkoli názor odporující oficiální státní propagandě je škodlivý a nepřípustný,“ kritizuje Sinicyn.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…