Rusko: Mlátili jí klienta. Mluvila o tom. Teď ji našli mrtvou

14.03.2019 10:33

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda bije na poplach. Ruská právnička Galina Muzyka, která jeden den upozorňovala na brutalitu sibiřských policistů, byla druhý den nalezena mrtvá. Jde o další podezřelé úmrtí v Rusku.

Rusko: Mlátili jí klienta. Mluvila o tom. Teď ji našli mrtvou
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Ruská vlajka

V posledních letech zemřela v celém světě řada novinářů. Na ambasádě Saúdské Arábie v Turecku byl zabit novinář Džamál Chášukdží. O život přišli i ruští novináři. Asi nejznámější obětí je pravděpodobně dlouholetá kritička prezidenta Vladimira Putina Anna Politkovská, který byla zavražděna v roce 2006.

Anketa

Vadí vám výrok Václava Klause ml. o EU a Židech?

3%
97%
hlasovalo: 20834 lidí

Neumírají však jen novináři. Na začátku března tohoto roku došlo k dalšímu podezřelému úmrtí. Právnička Galina Muzyka byla nalezena mrtvá ve svém bytě v Usolje-Sibirskoje. Ve městě žije asi 83 tisíc lidí.

Krátce před svou smrtí údajně novinářka na mobilní telefon natočila 9 policistů, jak brutálně zacházejí s občanem. Galina Muzyka na videu zachytila zásah policistů proti jejímu klientovi Michailu Zagvozdinovi. Ten na konci února jen těsně unikl dopravní nehodě. S rodinou se v poklidu vrátil domů a na celou příhodu pozapomněl. Až do druhého dne ráno, kdy policisté vtrhli k němu do bytu a začali ho bít. Tak alespoň situaci popsala Zagvozdinova manželka.

„Vrhli se na manžela, přitlačili ho ke zdi a chtěli, aby podepsal nějaký papír. Manžel odmítl podepsat papír, který si předtím nepřečetl. Policisté ho okamžitě začali bít. Viděla jsem, jak manžel krvácí, bili ho i do ledvin. Prosila jsem je, ať to nedělají, protože v bytě máme dva syny – jednoho teprve osmnáctiměsíčního a jednoho čtyřletého – ale oni moje prosby ignorovali,“ vyprávěla novinářům manželka.

Poté policisté muže odvedli, aniž by jeho ženě řekli kam. Spojila se proto se zmíněnou právničkou a žádala ji o pomoc. Galina Muzika zjistila, kde Zagvozdina drží. Vyrazila na zdejší policejní stanici. A údajně se jí naskytl pohled, jak kolem zadrženého Zagvozdina stojí 9 policistů a bijí ho. Psal se 1. březen 2019. Toho dne byla právnička naposledy viděna živá.

O den později byla nalezena mrtvá ve svém bytě. V telefonu žádné video zachycující policisty nebylo. Podle prvotního ohledání mělo být příčinou úmrtí srdeční selhání. Byl právničky byl zamčen zevnitř. Podle policie u těla právničky ležely léky.

Vyšlo najevo, že druhým účastníkem jen těsně odvrácené autonehody byl místní policejní důstojník, a Zagvozdin byl obviněn ze spáchání násilí proti veřejnému činiteli. Když se totiž Zagvozdin rozjel domů, policejní důstojník se chytil jeho auta a takřka kilometr běžel vedle vozu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…