Rusko: Očkovaní mohou vyhrát byt. Neočkovaní ztratit práci. Covid nastupuje

22.06.2021 14:11

V Rusku se koronavirová situace v některých částech zhoršuje. „Hrozba koronaviru bohužel neustoupila,“ řekl Putin v pondělí v dolní komoře parlamentu. „V mnoha regionech se situace dokonce zhoršila,“ dodal. Vakcinovaní jedinci mohou vyhrát auto či byt. Ti, kdo se očkovat odmítnou, však mohou ztratit zaměstnání. „Revakcinace bude a je nevyhnutelná,“ pověděl mluvčí Kremlu.

Rusko: Očkovaní mohou vyhrát byt. Neočkovaní ztratit práci. Covid nastupuje
Foto: Repro ČT
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci po skončení summitu v Ženevě

Anketa

Považujete policejní zákrok vůči mrtvému teplickému Romovi za chybný?

hlasovalo: 23666 lidí

Putin předstoupil před parlament se situační zprávou ohledně koronaviru. Koronavirová situace v některých ruských regionech se totiž zhoršuje. Jak upozornila zpravodajská agentura Reuters, tak Putin tento měsíc hovořil o tom, že Rusko, které schválilo čtyři vakcíny domácí výroby a prodalo svou stěžejní vakcínu Sputnik V do mnoha zahraničních zemí, zvládlo pandemii lépe než mnoho jiných zemí.

V průběhu měsíce se však situace zhoršila. Situace se zhoršuje zejména v Moskvě, kde bylo v sobotu zaznamenáno rekordních 9120 případů denně. Kreml v pátek z nárůstu obvinil neochotu lidí nechat se očkovat a nihilismus. „Hrozba koronaviru bohužel neustoupila,“ řekl Putin v pondělí v dolní komoře parlamentu. „V mnoha regionech se situace dokonce zhoršila,“ dodal.

Celý článek ZDE:

Reuters popisují i to, že v neděli se na sociálních sítích objevily videozáznamy, které údajně ukazují lidi nemocné virem covidem-19 ležící na podlaze nemocniční chodby v Petrohradě, který hostí některé zápasy fotbalového šampionátu Euro 2020. Ruské úřady nyní ověřují to, zda bylo video pravdivé.

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7255 lidí

Úřady se snaží lidi přemluvit a donutit, aby se nechali očkovat, a těm, kteří tak učiní, nabízejí možnost vyhrát nová auta a byty, zatímco ostatním, kteří se nenechají očkovat, vyhrožují ztrátou výdělku a propuštěním. Úřady viní z nárůstu, kdy je již čtvrtý den po sobě hlášeno více než 17 000 nových případů covidu-19, nové varianty Delta, a zároveň přiznávají, že celostátní očkovací kampaň selhala.

Zatím je prý příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda se nárůst očkování stane politickým problémem pro Kreml, který v září čekají parlamentní volby. Vakcíny jsou již několik měsíců široce dostupné, ale mnoho Rusů se k nim staví odmítavě. Do 21. června dostalo alespoň jednu dávku vakcíny pouze 20 milionů z přibližně 144milionové populace. Kreml ovšem popřel, že by jedním z důvodů nízké proočkovanosti byla nedůvěra lidí v úřady.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí novinářům řekl, že přeočkování je cestou vpřed. „Revakcinace bude a je nevyhnutelná – nejen očkování, ale revakcinace – pro ty, kteří chtějí udržet v bezpečí sebe, své příbuzné a blízké,“ řekl Peskov. Rusko v pondělí oznámilo 17 378 nových případů onemocnění virem covid-19 a 435 úmrtí spojených s koronavirem za posledních 24 hodin.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …